V zásielke z Afriky našli colníci viac ako 8 kíl málo známej drogy

Pašovanie drog, colníci
SITA

Pomerne neznámu drogu našli colníci v poštovej zásielke z africkej Zambie. Išlo o 16 balení rastlinnej sušiny katy jedlej s celkovou hmotnosťou vyše osem kilogramov určenej pre príjemcu na Slovensku.

Informovala o tom hovorkyňa bratislavského Colného úradu Drahomíra Adamčíková, vzhľadom na poznatky o dovozoch podobného tovaru z Afriky v minulosti, urobili colníci zo vzorky test zameraný na obsah omamných a psychotropných látok. Analýza preukázala prítomnosť katinónu a katínu v rastline, čo sú účinné látky katy jedlej (Catha edulis). Katinón je zaradený do prvej skupiny psychotropných látok a katín do tretej. Prípadom sa teraz zaoberá policajný vyšetrovateľ.

Prvý prípad dovozu tejto drogy na Slovensku zaznamenali pred dvoma rokmi, keď zadržali zásielky, ktoré obsahovali takmer 40 kg uvedenej rastliny. Kata je pomaly rastúca tropická rastlina, ktorá obsahuje spomínaný katinón. Ako upozornila Adamčíková, ten má účinok na ľudský organizmus podobný amfetamínu. Rastlina sa najčastejšie vyskytuje v horských oblastiach krajín východnej Afriky a Arabského polostrova. Užíva sa ako žuvací tabak.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk