V závere meteorologickej zimy padali dlhodobé teplotné rekordy

počasie
ilustračné: gettyimages

Meteorologická zima 2018/2019, ktorá sa skončila 28. februára, bola podľa SHMÚ na väčšine územia Slovenska teplotne nad normálom.

Meteorologická zima sa tento rok v posledný februárový deň rozlúčila najvyššou teplotou zaznamenanou v priebehu zimy v celej histórii novodobých meteorologických meraní na území Slovenska. Na dvoch miestach, v Žihárci (okr. Šaľa) a Hurbanove (okr. Komárno), zaznamenali absolútne najvyššiu maximálnu dennú teplotu vo februári a v zime, a to 20,6 °C, čím tieto miesta prekonali aj bratislavské najvyššie teploty.

Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), doterajšie rekordy boli prekonané na troch štvrtinách meteorologických staníc. Teplotu vzduchu prevyšujúcu 20 °C namerali na Slovensku v zimnom období prvýkrát až v 21. storočí. Konkrétne to bolo 29. januára 2002, keď bolo v Bratislave 20,2 °C a 22. februára 2016 (20,3 °C, Bratislava – letisko) a 28. februára tohto roku.

Meteorologická zima 2018/2019, ktorá sa skončila 28. februára, bola podľa SHMÚ na väčšine územia Slovenska teplotne nadnormálna, vo vysokohorských polohách zväčša normálna. Neobvykle vysoké teploty na konci februára ovplyvnili aj priemerné teploty pre celú tohtoročnú zimu. December 2018 bol na väčšine územia Slovenska teplotne normálny až nadnormálny. Január 2019 bol na väčšine územia Slovenska normálny, vo vysokohorských polohách a v niektorých stredných horských polohách dokonca podnormálny. Február skončil ako teplotne nadnormálny. Na juhozápadnom a východnom Slovensku dosiahla odchýlka priemernej mesačnej teploty až +3,0 °C v porovnaní s normálom rokov 1981 až 2010.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk