V zmluve o osvetelní došlo k pochybeniu, uviedol podľa poslancov Úrad verejného obstarávania

Verejné osvetlenie, Rázusovo nábrežie, Most SNP
ilustračné: SITA

Úrad verejného obstarávania (ÚVO) podľa mestských poslancov odhalil pochybenia pri uzatvorenej zmluve medzi bratislavským magistrátom a spoločnosťou Siemens o poskytovaní verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave.

Na pondelňajšom brífingu o tom novinárov informovali bratislavskí mestskí poslanci Ján Mrva a Lucia Štasselová. Kontrola podľa nich potvrdila, že hlavné mesto SR Bratislava svojím konaním obmedzilo súťaž a definovalo jej podmienky pre jediného uchádzača, súčasného prevádzkovateľa osvetlenia, spoločnosť Siemens.

ÚVO podľa Mrvu potvrdilo, že za súťaž na tento rok s opciou na ďalší rok bude mesto platiť pokutu cca 72-tisíc eur alebo 144-tisíc eur.

Bratislavský magistrát vo svojom stanovisku uviedol, že postoje, ktoré prezentovali niektorí poslanci mestského zastupiteľstva, neprekročili ich zvyčajný rámec politikárčenia a zavádzania. „Postup hlavného mesta a stanovisko ÚVO v danej veci sú pritom známe od júna tohto roka,“ uvádza mesto.

Hlavné mesto SR Bratislava ďalej informuje, že rozhodnutie ÚVO zobralo na vedomie, s jeho závermi sa však nestotožňuje. „Z toho dôvodu v zákonnej lehote v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní hlavné mesto podalo odvolanie na Radu ÚVO,“ pripomína magistrát s tým, že podanému odvolaniu Rada ÚVO nevyhovela.

„Hlavné mesto SR Bratislava aj naďalej postupuje striktne v intenciách platnej právnej úpravy a v zákonnej lehote podalo Správnu žalobu na Krajskom súde v Bratislave proti rozhodnutiu o odvolaní. Do rozhodnutia súdu sú akékoľvek komentovania a interpretácie špekuláciami a zavádzaním,“ ukončilo mesto.

Ján Mažgút z ÚVO uviedol, že úrad vydal 21. júna tohto roka rozhodnutie, v ktorom konštatuje porušenie zákona o verejnom obstarávaní zo strany Hlavného mesta SR Bratislava. Mesto podľa úradu zadalo zákazku priamo a uzavrelo zmluvu aj napriek tomu, že neboli splnené všetky podmienky pre uplatnenie priameho rokovacieho konania.

„Uvedené porušenie zákona o verejnom obstarávaní mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania, keďže v prípade použitia otvoreného postupu verejného obstarávania mohlo svoju ponuku na obstarávaný predmet zákazky predložiť viacero uchádzačov,“ poznamenal Mažgút a potvrdil, že mesto sa voči rozhodnutiu odvolalo, Rada ÚVO však odvolanie zamietla. Čo sa týka pokuty za súťaž na tento rok úrad podľa Mažgúta zatiaľ nič nepotvrdil, prípadná výška sankcie je predmetom ďalšieho samostatného konania.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk