V zóne Hlavná stanica - Blumentál začína platiť regulované parkovanie

Parkovanie parkovacia politika parkovisko autá cesta bratislava
Foto: ilustračné, GettyImages

Ide o rozsiahlu zónu, ktorú ohraničujú ulice Štefánikova, Jaskovský rad, Legionárska, Karadžičova a Ulica 29. augusta.

Ďalšou lokalitou, v ktorej bude od stredy 25. mája platiť celomestský systém regulovaného parkovania PAAS, bude zóna Hlavná stanica – Blumentál v Starom Meste.

Ako uviedli predstavitelia hlavného mesta na brífingu, ide o rozsiahlu zónu, ktorú ohraničujú ulice Štefánikova, Jaskovský rad, Legionárska, Karadžičova a Ulica 29. augusta.

Rezidenti zóny budú parkovať na základe parkovacej karty neobmedzene. Návštevníci zóny budú vo vymedzenom čase počas pracovných dní platiť od 1,50 do dvoch eur za hodinu.

Zavedenie regulácie

Po zavedení regulácie v časti Nového Mesta, Rače, Petržalky a Ružinova sa bude podľa jasných pravidiel parkovať aj v centrálnej zóne Starého Mesta.

V časti tejto zóny už platila regulácia podľa pravidiel staromestskej parkovacej politiky, od 25. mája budú v zóne platiť jednotné pravidlá podľa PAAS.

Výraznou zmenou je napríklad zavedenie regulácie na Krížnej, Záhradníckej či Mýtnej ulici, kde doteraz pravidlá zavedené neboli.

V celej zóne zvýhodňujeme rezidentov, ktorí budú môcť parkovať na základe rezidentskej karty PAAS v hodnote 39 eur za rok pre jedno vozidlo neobmedzene,“ konštatuje magistrát. Návštevníci budú cez pracovné dni v čase od 8.00 do polnoci platiť za parkovanie podľa hodinovej sadzby 1,50 eura alebo 2 eurá.

Bonusová a parkovacia karta

Najjednoduchšou cestou, ako podľa mesta zaplatiť hodinové parkovné a využiť bonusovú a návštevnícku parkovaciu kartu, je prostredníctvom jednej z piatich mobilných aplikácií, ktoré sa dajú stiahnuť na tejto stránke.

V uliciach celej zaregulovanej zóny budú pre návštevníkov k dispozícií parkovací asistenti, u ktorých bude možné zaplatiť aj v hotovosti alebo platobnou kartou,“ poznamenali zástupcovia hlavného mesta.

Dostupných bude postupne tiež niekoľko prevádzok, kde bude možné hodinové parkovné fyzicky uhradiť.

Rozšírenie PAAS

Hlavné mesto s rozšírením PAAS o zónu Hlavná stanica – Blumentál zabezpečilo aj nové parkovacie možnosti.

Po rokoch sa podarilo prebrať od súkromníkov parkoviská na Floriánskom námestí, Americkom námestí a na Vazovovej ulici do správy mesta. Spolu ide o viac ako 60 parkovacích miest. Návštevníci budú môcť na týchto parkoviskách parkovať po zaplatení hodinovej sadzby,“ vysvetlila samospráva.

Pre večerné a nočné parkovanie rezidentov bude k dispozícii aj 74 parkovacích miest v garáži Krížna (garáž na Námestí Martina Benku), ktorú prevzala do správy mestská spoločnosť Mestský parkovací systém.

Výrazné zmeny

Regulácia parkovania prináša podľa magistrátu aj výrazne zmeny vo verejnom priestore. Výrazné zmeny čakajú napríklad Krížnu ulicu, kde sa doposiaľ parkovalo čiastočne aj na chodníku.

Ako súčasť zavedenia novej zóny regulovaného parkovania PAAS kompletne zrekonštruujeme chodník na Krížnej ulici v úseku medzi Vazovovou a Májkovou. V rámci opravy vymeníme asfalt za novú dlažbu,“ priblížilo mesto.

Na tomto mieste vznikne kvalitnejší verejný priestor a pohyb chodcov bude bezpečnejší. Práce sa začnú v týchto dňoch a budú trvať približne dva mesiace.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk