Prvú triedu neotvorí päť zo šiestich cirkevných osemročných gymnázií v Bratislave. Uviedla to na stredajšej tlačovej besede poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za OĽaNO Veronika Remišová s tým, že štát diskriminuje cirkevné školy.
Ako uviedla, nie je pre ňu prekvapujúce, že strana Smer-SD likviduje cirkevné školy, ale prekvapuje ju, že ich likviduje Slovenská národná strana Andreja Danka. „Neprekvapuje nás, že sa o likvidáciu cirkevných škôl usiluje strana Smer, ale je prekvapujúce, že sa cirkevné gymnáziá likvidujú práve vtedy, keď rezort školstva riadi SNS,“ uviedla.
Remišová priblížila, že školy prvú triedu neotvoria na základe rozhodnutia Okresného úradu v Bratislave. Podľa rozhodnutia vedia, koľko žiakov môžu prijať. „Rozhodnutie považujeme za nespravodlivé a diskriminačné. Takéto rozhodnutie bude viesť k postupnej likvidácií osemročných cirkevných gymnázií,“ povedala. Poslanec NR SR za OĽaNO Richard Vašečka vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby nedovolil takéto rozhodnutia. „Nie je možné, aby sa diali takéto disproporcie,“ povedal Vašečka.
Diskriminačné rozhodnutie?
Podľa europoslankyne Jany Žitňanskej je rozhodnutie Okresného úradu v Bratislave týkajúce sa otvorenia prvých ročníkov na osemročných gymnáziách v budúcom školskom roku diskriminačné. „Kým verejné školy budú môcť mať každá aspoň jednu triedu, v prípade cirkevných a súkromných pôjde o drastické škrtanie. U súkromných osemročných gymnázií to bude oproti tomuto roku zníženie o takmer 60% a u cirkevných dokonca až o 88%, čo znamená, že to bude pre dané školy doslova likvidačné. Z jedenástich gymnázií v Bratislave tak budú môcť v septembri brány pre prvákov otvoriť iba dve,“ uviedla.
Ako informovala asistentka Jany Žitňanskej Monika Píšová, europoslankyňa sa obrátila na Okresný úrad Bratislava so žiadosťou o zverejnenie kritérií a metodiky, ktorými sa úradníci pri rozhodovaní riadili a taktiež sa obracia aj na ministerku školstva, aby v rámci svojich kompetencií zasiahla a zamedzila takejto diskriminácii.
Rezort rieši problematiku zo zlého konca
Kresťanskí demokrati vnímajú nepomerné a diskriminačné zníženie počtu tried prvých ročníkov v osemročných gymnáziách ako hrubý zásah do slobody žiakov a rodičov pri výbere školy. Uvádza to KDH vo svojom stanovisku, ktoré poskytol hovorca KDH Stano Župa. Podľa nich v budúcom školskom roku má byť v Bratislavskom kraji počet prvých ročníkov zredukovaný z 28 na 19. „Záujem žiakov a rodičov o takúto formu vzdelávania neklesol, práve naopak,“ uvádza KDH.
Remišová by bola zároveň rada, keby ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) svoj návrh na kvóty pre osemročné gymnáziá úplne zrušila. Poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre školstvo Branislav Gröhling v reakcii na návrh ministerstva zaviesť 10-percentné limity na žiakov osemročných gymnázií uviedol, že rezort rieši problematiku zo zlého konca. „Namiesto limitov by sa malo ministerstvo zamerať na kvalitu základných škôl, odkiaľ žiaci odchádzajú,“ hovorí poslanec a dodáva, že ministerstvo dlhodobo zanedbáva základné školy, ich výbavu, učebné materiály či možnosti.
Agentúru SITA informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Tímlíder SaS pre školstvo uznáva, že odchod žiakov na gymnáziá môže súvisieť aj s ich vnímanou prestížou. Ale pokiaľ rezort školstva nebude zvyšovať úroveň základného školstva, podľa Gröhlinga tu problém zostane, iba sa zametie pod koberec. „Zlepšovať kvalitu základných škôl je beh na dlhé trate, zaviesť limit na gymnáziá je úradnícka zmena. Ministerstvo si vybralo ľahšiu cestu,“ uzavrel Gröhling.