Väčšina Slovákov nepovažuje svoju mzdu za férovú. Ako ste na tom vy?

peniaze, peňaženka
ilustračné: pixabay.com

Viac ako dve tretiny Slovákov nepovažujú svoju mzdu za férovú. Ani nie polovica ľudí však dokáže nabrať odvahu a požiadať o zvýšenie platu. Najviac spokojní sú podľa výsledkov prieskumu pracujúci, ktorí mesačne majú viac ako 900 eur v čistom.

Naopak, pracujúci s najnižším zárobkom, do 350 eur, si nárokujú razantné zvýšenie. Teda 32 % z nich by si neváhalo pridať od 200 do 500 eur. Ak by si Slováci sami mali navrhnúť zvýšenie platu, aby zodpovedal ich pozícii, štyrom z desiatich by stačilo prilepšenie o 100 až 200 eur.

Takmer polovica Slovákov iniciatívne žiadala o zvýšenie platu. Očakávaného prilepšenia sa ale nakoniec dočkali len 4 % z nich. Približne pätine opýtaných síce zamestnávateľ mzdu zvýšil, ale o menej, než chceli. Ďalšia štvrtina ľudí sa snažila o zvýšenie zárobku márne, navyše nedostali ani euro. Traja z desiatich Slovákov uviedli, že im zamestnávateľ v posledných dvoch rokoch pridal sám od seba.

„Kríza je na konci a firmy nielenže začínajú naberať nové pracovné sily, ale neboja sa lepšie odmeňovať súčasných zamestnancov. Dá sa teda čakať rast reálnych miezd, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny by rásť nemali,“ predpovedá Michal Kozub, analytik spoločnosti Home Credit, ktorá prieskum vykonala.

Podľa analytika majú šancu na zvýšenie platu predovšetkým pracovníci v priemysle, zatiaľ čo sektor obchodu si pravdepodobne príliš nepolepší.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk