Včela je dobrý sluha, ale zlý spoločník

včela, kvet
pixabay.com

Letné počasie prináša mnoho radosti, ale môže priniesť aj nečakané komplikácie. Hoci sú včely v prírode nenahraditeľné a prinášajú veľa dobrého, ich uštipnutie môže byť bolestivé, v niektorých prípadoch až smrtiace. 

Včela medonosná je z hospodárskeho hľadiska veľmi užitočná. Vďaka nej si môžeme vychutnávať pri vianočnom stole sladký med či medovinu. Zmiešaním včelieho vosku a iných rastlín dokážeme vytvoriť propolis, ktorý má liečivé účinky.

Vcely_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

V lete je včela strašiakom mnohých ľudí. Jej uštipnutie je bolestivé a môže mať tragické následky.

Príznaky a prvá pomoc

V prípade, že včela uštipne teplokrvného živočícha, zahynie. Pri zaborení žihadla so spätnými háčikmi sa jej vytrhne jedová žľaza. Najdôležitejšie je vytiahnuť ju najskôr ako sa dá, aby sa zabránilo veľkému množstvu jedu do tela. Žihadlo by sa malo vyberať pomocou pinzety, alebo jemne zoškrabnúť.

Po vpichnutí môže miesto vpichu začervenať, svrbieť, bolieť, alebo mierne opuchnúť. Tieto reakcie by sa mali stratiť po niekoľkých hodinách. Ak tieto reakcie trvajú dlhšie ako 24 hodín, môžu sa prejaviť aj ďalšie príznaky reakcie. Ide o zvracanie, hnačky, závraty či kožné problémy. Vo vážnejších situáciách sa môžu objaviť problémy s dýchaním, zvýšená telesná teplota a celková dezorientácia.

Najhoršou možnosťou je anafylaktický šok. Ide o prudký pokles tlaku a následné upadnutie do bezvedomia. Celú situáciu sprevádza silný opuch so zhoršeným dýchaním. Základom prvej pomoci je uložiť pacienta do vodorovnej pomoci a privolať záchrannú službu. Dôležité je pri tom sledovať dýchanie a činnosť srdca.

V menej vážnych prípadoch sa odporúča užiť lieky proti alergii, na miesto vpichu dať ľad, cibuľu alebo potrieť ho octom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk