Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vcely zelen bratislava.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: bratislava.sk
10. októbra 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Včely v meste: Ako prispievajú k zlepšeniu zelene v Bratislave?

Na význam včiel v prostredí mesta upozorňuje projekt včelárstva v mestských lesoch. Jeho cieľom je zvýšenie počtu včelstiev nielen pri produkcii mestského medu, ale aj z hľadiska významu opeľovačov pre mestskú zeleň. V Mestských lesoch Bratislava v súčasnosti funguje 18 včelstiev.

Projekt na zaradenie včelárstva do činnosti Mestských lesov v Bratislave vznikol ako reakcia na značný úbytok včelstiev na území Bratislavy a v jej okolí. Les bol vždy jedným z najvhodnejších prostredí pre chov včiel pre bohaté zdroje peľu, nektáru a medovice. V minulosti na lesných pozemkoch  fungovali včelnice, postupne však zanikli. To bol zároveň aj jeden z dôvodov, prečo sa mestské lesy rozhodli pre tento projekt.

„Projekt včely v mestských lesoch sme začali realizovať v roku 2015 so zámerom navrátiť včely do lesov, pretože ako vieme, pôvodným domovom včiel je prírodné lesné prostredie. Ide tiež o návrat tradície včelárstva v rámci lesníctva. Toho času máme už 18 včelstiev, ktoré svojou opeľovacou činnosťou zvyšujú biodiverzitu celého lesa,“ uviedla Jana Znášiková z Mestských lesov v Bratislave.

Mestské lesy spolupracujú s bratislavskými včelármi a majú v pláne vytvoriť nielen produkčnú a vzdelávaciu včelnicu, ale aj včeliu záhradu. Pokiaľ ide o produkciu mestského medu, mestské lesy majú víziu od budúceho roka ponúkať obyvateľom Bratislavy kvalitný med vo väčšom množstve. Základ pre včeliu záhradu bol položený zrekultivovaním areálu bývalej lesnej škôlky na Kačíne. V pláne je tiež vysadiť lúku vhodnú pre včely, motýle a ďalšie opeľovače.

K projektu včelárstva v mestských lesoch patrí aj včelí náučný chodník Karpatská včela, ktorý bol otvorený minulý rok a prispieva k informovanosti návštevníkov mestských lesov o živote včiel a včelárení, ako aj o prospešnosti včelích produktov pre zdravie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X