Včely zo strechy budovy Slovenskej sporiteľne v Bratislave priniesli tento rok rekordné množstvo medu. Organizácia Živica umiestnila v roku 2016 na streche budovy v Novom Meste dva úle so včelami. Včelstvá sa postupne rozrastali a v minulom roku z nich vytočili viac ako 50 kilogramov medu. Tento rok už vytočili dvakrát 50 kilogramov.
„Tento rok sú včelstvá mimoriadne silné. Hoci je sezóna ešte len v polovici, už teraz priniesli dvakrát toľko medu ako minulý rok,“ uviedla Petra Ježeková, manažérka projektu Živice Mestské včely.
Zdravší med
V Bratislave Živica zriadila dve ďalšie mestské včelnice, vo Vodárenskom múzeu a na Starej tržnici. Včelnice na Slovensku sú okrem Bratislavy aj vo Zvolene, Žiline, Lučenci a Kežmarku. Mestský med je podľa Ježekovej dokonca zdravší než vidiecky. Vidiecky med je ovplyvnený intenzívnym poľnohospodárstvom, ktoré používa hnojivá či pesticídy. V meste je bohatšia skladba rastlín ako pri monokultúrnom pestovaní.
„Mesto so svojou pestrou ponukou kvetov dokáže včelám ponúknuť bohatú pašu,“ vysvetlila Ježeková. Testy vykonané v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave ukázali, že mestský med obsahuje viac imunoaktívnych látok. Mestský med sa bude v tomto roku v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene opäť testovať, tentokrát na vybrané ťažké kovy.
Živica by podľa Ježekovej privítala, keby sa viac miest a bratislavských mestských častí stalo priateľskými voči opeľovačom. Pre tento účel vydala Živica príručku Prírode blízka údržba mestskej zelene, ktorou sa môžu samosprávy inšpirovať. Viac informácií o projekte Mestské včely je na internetovej stránke www.mestske-vcely.sk .