Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad do priestorov špeciálneho laboratória s tretím stupňom biologickej bezpečnosti vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), kde sa virológom podarilo izolovať na reálnych vzorkách od Úradu verejného zdravotníctva prvé slovenské kmene nového koronavírusu SARS-CoV-2, čím prípravili neinfekčné vzorky pre tím Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave k identifikácii kompletného genetického zloženia vírusu a pre ïalší výskum. Bratislava, 19. marec 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková
20. marca 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Vedci Slovenskej akadémie vied izolovali prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2

Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa v špeciálnom laboratóriu s tretím stupňom biologickej bezpečnosti podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom Slovenská akadémia vied v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa Monika Hucáková.

Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek, ktoré bude následne skúmať tím Tomáša Szemeša z Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

K tomuto úspechu prišlo vďaka úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Národné referenčné centrum pre chrípku pod vedením Edity Staroňovej ústretovo poskytlo klinické vzorky prvých slovenských pacientov, ktoré poslúžili ako zdroj vírusu. Následne sa na izolácii vírusu tímovo podieľali viacerí členovia Oddelenia ekológie vírusov na Virologickom ústave BMC SAV. Za prácu v laboratóriu si zaslúži kredit predovšetkým Monika Sláviková,“ povedal Boris Klempa, vedúci Oddelenia ekológie vírusov z BMC SAV.

Klempa vysvetľuje, že po úspešnej identifikácii genetického zloženia vírusu budú slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2 vložené do Európskeho vírusového archívu, ktorého je Virologický ústav BMC SAV zakladajúcim členom, vďaka čomu bude mať k vzorkám prístup aj medzinárodná vedecká komunita.

Vzorky tak budú môcť použiť pre ďalší výskum aj zahraniční vedci. Podľa Klempu je izolácia kmeňov vírusu príkladnou ukážkou spolupráce slovenských verejných a akademických inštitúcií, ktoré sa v ťažkej situácii spojili pre dobrú vec a prispejú k medzinárodnému výskumu nového vírusu.

Výskumná klinika BMC SAV má viac ako 40-ročnú tradíciu v klinickom výskumu v oblasti endokrinológie, diabetu, stresu, autoimunity, kardiovaskulárneho a autonómneho nervového systému. Na oddelení pracuje päť lekárov s bohatými skúsenosťami a kvalifikáciou v klinickom výskume.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X