Vedci Slovenskej akadémie vied izolovali prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2

Pohľad do priestorov špeciálneho laboratória s tretím stupňom biologickej bezpečnosti vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), kde sa virológom podarilo izolovať na reálnych vzorkách od Úradu verejného zdravotníctva prvé slovenské kmene nového koronavírusu SARS-CoV-2, čím prípravili neinfekčné vzorky pre tím Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave k identifikácii kompletného genetického zloženia vírusu a pre ïalší výskum. Bratislava, 19. marec 2020.
Foto: SITA/Riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková

Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa v špeciálnom laboratóriu s tretím stupňom biologickej bezpečnosti podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom Slovenská akadémia vied v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa Monika Hucáková.

Výsledkom izolácie kmeňov vírusu je pripravenie neinfekčných vzoriek, ktoré bude následne skúmať tím Tomáša Szemeša z Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

K tomuto úspechu prišlo vďaka úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva. Národné referenčné centrum pre chrípku pod vedením Edity Staroňovej ústretovo poskytlo klinické vzorky prvých slovenských pacientov, ktoré poslúžili ako zdroj vírusu. Následne sa na izolácii vírusu tímovo podieľali viacerí členovia Oddelenia ekológie vírusov na Virologickom ústave BMC SAV. Za prácu v laboratóriu si zaslúži kredit predovšetkým Monika Sláviková,“ povedal Boris Klempa, vedúci Oddelenia ekológie vírusov z BMC SAV.

Klempa vysvetľuje, že po úspešnej identifikácii genetického zloženia vírusu budú slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2 vložené do Európskeho vírusového archívu, ktorého je Virologický ústav BMC SAV zakladajúcim členom, vďaka čomu bude mať k vzorkám prístup aj medzinárodná vedecká komunita.

Vzorky tak budú môcť použiť pre ďalší výskum aj zahraniční vedci. Podľa Klempu je izolácia kmeňov vírusu príkladnou ukážkou spolupráce slovenských verejných a akademických inštitúcií, ktoré sa v ťažkej situácii spojili pre dobrú vec a prispejú k medzinárodnému výskumu nového vírusu.

Výskumná klinika BMC SAV má viac ako 40-ročnú tradíciu v klinickom výskumu v oblasti endokrinológie, diabetu, stresu, autoimunity, kardiovaskulárneho a autonómneho nervového systému. Na oddelení pracuje päť lekárov s bohatými skúsenosťami a kvalifikáciou v klinickom výskume.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk