Vedci Univerzity Komenského nainštalovali Slovenský systém AMOS na Havaji

System_amos_uk_team.jpg
Astronómovia z FMFI UK pred svojim unikátnym zariadením. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

Astronómovia z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) nainštalovali svoje astronomické zariadenie vo svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea.

Systém AMOS na pozorovanie celej oblohy a určovanie dráh meteorov bol vyvinutý na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu FMFI UK v Modre. AMOS poskytuje vedecké informácie o meteoroidoch – malých telesách slnečnej sústavy a nepriamo aj o ich materských telesách, kométach a asteroidoch.

DVE STANICE NA ATACAME

Od roku 2007 sa prototyp tohto systému prevádzkuje na štyroch staniciach v rámci Slovenskej videometeorickej siete. V rokoch 2015 až 2016 boli vybudované stanice AMOS na observatóriách na Kanárskych ostrovoch a v púšti Atacama.

Siet_amos_vo_svete.jpg
Sieť staníc AMOS vo svete. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

AMOS je patentovo chránený systém ocenený zlatou medailou na výstave vynálezov a inovácií INVENTO 2013.

SIEŤ STANÍC PO CELOM SVETE

„Umiestnením zariadenia na astronomických observatóriách v nadmorskej výške nad 3000 až 4000 metrov nad morom, v oblastiach s tmavou oblohou a vynikajúcimi pozorovacími podmienkami, dosahuje systém AMOS vysokú efektivitu. Touto inštaláciou postupne budujeme sieť staníc po celom svete s cieľom komplexne sledovať prítok meteoroidných častíc do atmosféry Zeme,“  vysvetľuje Juraj Tóth, astronóm FMFI UK a spoluautor systému.

Observatorium_amos_v_noci.jpg
Astronómovia majú najlepšie podmienky pre skúmanie telies v noci. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

Inštalácii kamier AMOS na Havajských ostrovoch predchádzala cesta Juraja Tótha, vedúceho projektu, na Havajskú univerzitu, kde predstavil projekt a vedecké výsledky systému AMOS. S kolegom Petrom Verešom z Centra pre astrofyziku Harvardovej univerzity a s Robertom Jedickem z Inštitútu astronómie Havajskej univerzity navštívili observatóriá Haleakala a Mauna Kea.

SPOLUPRÁCA S HAVAJSKOU UNIVERZITOU

„Po nadviazaní spolupráce s Havajskou univerzitou a Smithsonianským  rádioteleskopom sme dohodli umiestnenie kamier AMOS. V marci sme získali definitívne schválenie a mohli sme pripraviť dve AMOS kamery a zaslať ich na Havajské ostrovy. Inštaláciu uskutočnili naši pracovníci Pavol Zigo a Jaroslav Šimon, ktorým asistovali Peter Vereš a Klára Baloghová,“  uzatvára vedúci projektu Tóth.

Zariadenie_systemu_amos.jpg
Zariadenie systému AMOS na jednom zo svetových observatórií. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

„Inštalovanie systému našich astronómov na ďalších špičkových observatóriách svedčí o jeho unikátnosti a efektívnosti. Je to krok ku komplexnému sledovaniu oblohy vo svete, a teda aj schopnosti monitorovať a určiť miesto dopadu i menších telies v prípade mimoriadnej udalosti,“  ozrejmil rektor UK Karol Mičieta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk