Vedcom roka je Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu SAV

Fedor Gömöry, veda, SAV
SITA

Ocenenia najlepším slovenským výskumníkom v súťaži Vedec roka SR dnes v Bratislave odovzdali vedcom v piatich kategóriách už po 18. raz.

Slovenským vedcom roka 2014 sa stal Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied. Ocenenie dostal za výskum vedúci k novým poznatkom o správaní kompozitov supravodič/feromagnetikum v jednosmerných a striedavých magnetických poliach.

Gömöry vo svojom príhovore zároveň povedal, že ešte dôležitejšia súťaž ako Vedec roka je grantová súťaž Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

„Keď máte nový nápad, potrebujete na výskum financovanie. Bežne naše výskumné inštitúcie nemajú v rezerve prostriedky, aby ho financovali. Na to slúži štátom zriadená Agentúra na podporu výskumu a vývoja, ktorá však za 10 rokov svojej existencie prešla niekoľkými fázami. Rozbeh bol výborný. Potom však niekoľko rokov nevypísala výzvu. Ak niekto mal dobrý nápad práve keď agentúra nevypísala výzvu, tak nemali z čoho výskum financovať,“ povedal vedec roka s tým, že existuje prísľub, že tento rok výzvu vyhlásia. Zároveň však dodal, že ak je možnosť financovať 50 projektov a ďalších 50 je rovnako dobrých, výber nemôže byť celkom spravodlivý.

Výskum na Slovensku sa podľa Gömöry robiť dá. „Ak robíte vedu teoretickú, dá sa robiť celkom dobre. Ak potrebujete robiť nové technológie, vďaka štrukturálnym fondom sa to začína rozbiehať. Náš výskum je experimentálny. Celkom slušne sme sa vybavili vďaka európskym projektom rámcových programov,“ zhodnotil Gömöry a dodal, že tiež vidí viac mladých ľudí, ktorí chcú byť vedcami a systém vyhodnocovania vedeckých výsledkov sa zlepšuje..

Ďalší ocenení

Vedcov ocenili aj v ďalších štyroch kategóriách. V kategórii Vedkyňa roka SR vyhrala Lucia Kučerová z Ústavu experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied. Kučerová získala ocenenie za výsledky vo výskume vlastností nádorových kmeňových buniek a bunkovej terapii agresívnych ľudských metastatických nádorov.

Cenu udeľovali aj v kategórií Osobnosť roka v oblasti technológií. Za rok 2014 ju udelili Sergejovi Hlochovi z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach za výsledky dosiahnuté v rámci riešenia projektov výskumu technológie vodného prúdu a mimoriadny prínos pre interdisciplinárnu medzinárodnú vedeckú spoluprácu v oblasti progresívnych výrobných technológií.

Ocenenie si odniesol aj Pavol Miškovský z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v kategórií Osobnosť roka v programoch EÚ. Dostal ho za významný podiel na príprave a koordinácii projektu siedmeho rámcového programu EÚ získaného na Slovensku. V pozícii zodpovedného riešiteľa a za významný podiel na zapojení sa Slovenska do paneurópskej siete pre biologické zobrazovanie – EuroBioImaging.

Posledné ocenenie v kategórii Mladá osobnosť vedy si odniesol Ľubomír Švorc z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Zaslúžil si ho za vysokú vedeckovýskumnú a publikačnú aktivitu v oblasti elektrotechnickej charakterizácie biologicky aktívnych látok a využitia nových elektródových materiálov v klinickej, environmentálnej a potravinárskej stopovej analýze.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk