Vedcom z Univerzity Komenského sa podarilo objaviť nový druh hada, ktorý je rozšírený najmä Turecku, Iráne a Rusku

Vedci univerzita komenskeho novy had objav.jpg
Zdroj: uniba.sk

Opis nového druhu užovky bol publikovaný vo vedeckom časopise PeerJ pred pár dňami.

Medzinárodný tím na čele s vedcami z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave objavil nový druh hada. Rozšírený je v Turecku, Azerbajdžane, Arménsku, Gruzínsku, Iraku, Iráne a Rusku, vrátane malej oblasti zasahujúcej aj do Európy. Ako informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, „analýzou genetických a morfologických údajov vedci zistili, že užovka sarmatská (Elaphe sauromates) v skutočnosti zahŕňa aj ďalší druh, ktorý nazvali podľa starobylého kráľovstva Urartu – Elaphe urartica.

Podľa hlavných autorov štúdie Daniela Jablonského a Davida Jandzíka z UK je mimoriadne náročné túto užovku objaviť v prírode, keďže sa vyskytuje v oblasti, ktorá je geopoliticky pomerne komplikovaná. Aj preto si zber materiálu pre štúdiu vyžiadal 17 rokov a širokú medzinárodnú spoluprácu. „Nový druh je na základe vonkajších znakov veľmi podobný užovke sarmatskej. Až analýza DNA odhalila, že ide o sesterský druh,“ objasňujú autori štúdie.

Nový druh hada patrí medzi veľké užovky známeho rodu Elaphe, ktorý je tiež veľmi populárnym medzi chovateľmi teráriových zvierat. „Nález je pre nás aj akýmsi zavŕšením osobnej cesty od nadšených milovníkov a niekdajších chovateľov užoviek rodu Elaphe až k nálezu a vedeckému opisu nového druhu,“ uvádza Jandzík.

Kráľovstvo Urartu existovalo v dobe železnej (9. až 6. storočí pred naším letopočtom) v oblasti dnešnej Arménskej vysočiny v okolí jazera Van v Turecku, kde sa vyskytuje aj nový druh užovky. Jej názov odkazuje na Sarmatov, konfederáciu kočovných kmeňov, ktorí obývali podobné územie severne od Čierneho mora.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk