Vedeli ste týchto 5 zaujímavostí o Bratislavskom hrade? Otestujte sa

Bratislavský hrad.

Ako dobre poznáte dominantu hlavného mesta Slovenska? V článku sa dozviete zaujímavosti z histórie i súčasnosti, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

1. Veže hradu

Viete koľko veží má v skutočnosti hrad? Ak sa naň pozriete, tak jednoznačne môžete vidieť 4 veže. Avšak Bratislavský hrad má len jednu vežu nachádzajúcu sa na juhozápadnej strane. Zvyšné tri vežičky boli dodatočne postavené na streche Hradného paláca.

2. Kráľovské sídlo

V 18. storočí bol Bratislavský hrad oficiálnym kráľovským sídlom Márie Terézie, ktorá v ňom vychovala svojich 16 detí. Neskôr na hrade dokonca žila aj jej dcéra Mimi so svojim manželom.

3. Bankovky a mince

Bratislavský hrad je znázornený na bankovkách a eurominciach. Konkrétne na tých, ktoré majú hodnotu 10, 20, 50 centov a dokonca aj na známej 0 eurovej bankovke. V minulosti ste mohli vidieť hrad aj na 500 korunovej bankovke.

Bratislavský hrad na minciach a bankovkách.

4. Výhľad až na Alpy

Vedeli ste, že z veže hradu môžete vidieť voľným okom Alpy? Je to tak, za priaznivého počasia je možné vidieť Alpy v Rakúsku, ktoré sú vzdialené viac ako 100 km.

5. Vzácny dôkaz

Najvzácnejší predmet, ktorý sa počas archeologických prác našiel na území Bratislavského hradu je medailón manželky Marca Aurélia. Je tak dôkazom, že sa v minulosti na tomto území pohybovali aj Rimania, ktorí hrad tak pravdepodobne aj osídľovali.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk