Za kunsthalle v Bratislave ako samostatnú kultúrnu inštitúciu bojuje petíciou vedenie Slovenského centra vizuálnych umení (SCVU), pod ktoré kunsthalle patrí, s podporou známych mien nielen z kultúrnej sféry Slovenska.
V petícii Za samostatnú Kunsthalle!, zverejnenej na portáli Changenet.sk, jej autori pripomínajú, že ministerstvo kultúry „zriadilo po rokoch odkladov“ Slovenské centrum vizuálnych umení a jeho galériu súčasného umenia – Dom umenia/Kunsthalle Bratislava v roku 2014.
„Tým sa centrum pripojilo k iným, už dávno zriadeným centrám pre dizajn, literatúru, hudbu, film a divadelníctvo. Bol to teda dlho očakávaný a systémový krok, hoci sa predbežne kunsthalle začlenila pod správu Národného osvetového centra (NOC),“ uvádza sa v texte petície zverejnenej na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=859658.
„Skúsenosti z dvoch rokov fungovania Kunsthalle Bratislava, ako aj skúseností z fungovania podobných inštitúcií v zahraničí, nás vedú k presvedčeniu, že proces vytvorenia inštitúcie kunsthalle by sa mal dokončiť. Kunsthalle by mala fungovať samostatne, a teda bez medzistupňa, v priamom napojení na ministerstvo kultúry,“ žiada petičný výbor. Petícia sa spustila po tom, ako ministerstvo kultúry minulý týždeň oznámilo, že plánuje prechod centra vizuálnych umení z NOC pod Slovenskú národnú galériu (SNG).
V petičnom výbore je vedenie SCVU – riaditeľ Juraj Čarný a šéfkurátor Richard Gregor. Sú v ňom tiež uvedení: Zuzana Bartošová, bývalá riaditeľka SNG (1990 – 1992) a zakladateľka slovenskej sekcie AICA (súčasť Medzinárodnej asociácie kritikov výtvarného umenia pod záštitou UNESCO), poslanec Národnej rady SR Ján Budaj, kunsthistorička a šéfredaktorka časopisu Profil Jana Geržová, bývalý generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR (2005 – 2006) Vladimír Červenák, tiež bývalý minister kultúry SR (1990 – 1992) a organizátor kultúrnych akcií Ladislav Snopko, ako aj umelci a vysokoškolskí profesori Jozef Jankovič a Rudolf Sikora.
Autori petície žiadajú „dokončenie procesu začatého v roku 2014, t.j. osamostatnenie kunsthalle – v mene posilnenia kultúrnej diverzity a priestoru pre nové generácie vizuálnych umelcov“.
To, že SCVU by malo byť delimitované pod Slovenskú národnú galériu od 1. júla 2016 potvrdila v piatok 6. mája na tlačovej besede v NOC generálna riaditeľka sekcie umenia a štátneho jazyka MK SR Zuzana Komárová.
Delimitácia sa podľa jej slov pripravovala na základe opakovaných požiadaviek zo strany vedenia SCVU, čo na tlačovej besede potvrdila aj riaditeľka NOC Jana Kresáková. Predstavitelia SCVU a ďalší členovia petičného výboru označujú zjednotenie Slovenského centra vizuálnych umení a jeho galérie – Domu umenia/Kunsthalle Bratislava so Slovenskou národnou galériou za „nesystémový a zbytočne komplikovaný krok“. Z toho dôvodu spísali petíciu za osamostatnenie kunsthalle, ktoré, ako tvrdia „bude logickým dokončením procesu začatého v roku 2014“ a vyzývajú verejnosť na ich podporu.
Podľa SNG je plánovaná delimitácia Slovenského centra vizuálnych umení do dočasnej gescie národnej galérie administratívny krok, ktorý má zabezpečiť jeho lepšie obsahové, procesné i ekonomické fungovanie. Ako ďalej uviedla SNG 6. mája v reakcii na tlačovú besedu NOC k ďalšiemu fungovaniu kunsthalle, „nové usporiadanie umožní, aby sa SCVU viac sústredilo na odbornú a programovú činnosť a menej na prevádzkovú a administratívnu agendu“.
Národná galéria zároveň dementovala úvahy o zániku SCVU, ktorého súčasťou je bratislavská kunsthalle. Ako dodala, SNG sa paralelne bude podieľať na príprave realistického projektu budúceho samostatného fungovania SCVU.