Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie vysokého napätia na Draždiaku, velky, drazdiak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
25. septembra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Vedenie napätia nad Draždiakom ostáva, peniaze išli inde

Sumu 430-tisíc eur, ktorú v minulosti mestskej časti Petržalka dala spoločnosť Dalkia na prekládku vedenia vysokého napätia nad jazerom Veľký Draždiak, minula mestská časť na verejnoprospešné aktivity. Samospráva to uvádza v komplexnej informácii o prekládke vedenia vysokého napätia nad Draždiakom, ktorú predložila poslancom na septembrové rokovanie petržalského miestneho zastupiteľstva.

V jazere sa dá v lete osviežiť len na vlastné riziko, pretože ponad vodnú plochu sa tiahne vedenie vysokého napätia. „V roku 2013 spoločnosť Dalkia, a. s., dnes Veolia, a. s., poskytla mestskej časti nájomné vo výške 430-tisíc eur na prekládku vysokého napätia nad jazerom Draždiak, prípadne na inú verejnoprospešnú investíciu,“ spomína mestská časť v infomateriáli s tým, že prekládka vedenia vysokého napätia spadá do kompetencie Západoslovenskej energetiky (ZSE), ktorá síce vyvíjala snahu prekládku urobiť, ale pre nedoriešené vlastnícke vzťahy a nesúlad s územným plánom s uskutočnením nepokračovala.

Mestská časť tak sumu 209-tisíc eur dala na vybudovanie športového areálu Tupolevova, 93-tisíc išlo na Ovsištské námestie, ktoré obnovovali v roku 2013 a 128-tisíc eur pred dvoma rokmi v Petržalke využili na opravu terás k bytovým domom.

S návrhom o kompletnú informáciu o plánovanej prekládke vedenia vysokého napätia nad jazerom Veľký Draždiak prišiel na júnovom zasadnutí petržalského zastupiteľstva poslanec Oliver Kríž. „V médiách sa objavili informácie, že peniaze, ktoré sme na tento účel mali, mestská časť minula,“ hovoril v júni Kríž s tým, že zastupiteľstvo chce vedieť, akým spôsobom v mestskej časti peniaze minuli. „Účelovo mali byť viazané na prekládku. Podľa informácií tieto peniaze v minulosti minuli inde. Preto sa pýtame, kde a na aký účel,“ pripomenul Kríž. Starosta Vladimír Bajan v júni povedal, že materiál predloží na najbližšie rokovanie petržalského miestneho zastupiteľstva.

V infomateriáli samospráva pripomína, že koncom augusta tohto roka sa stretli starosta Petržalky Vladimír Bajan a zástupca spoločnosti ZSE Szabolcs Hodosy a hovorili o tom, ako vyriešiť prekládku vedenia. Základnou úvahou, z ktorej spoločnosť vychádza, je preložiť káble vysokého napätia ponad Draždiak na existujúce stožiare, ktoré dnes vedú elektrinu okolo železnice v Petržalke a v Čunove. Pre udalosti pri transformovaní podnikov v ZSE zistili, že elektrické vedenie do Čunova nie je majetkovoprávne vysporiadané a v súčasnosti je vo vlastníctve viacerých subjektov.

Spoločnosť podľa infomateriálu rokuje s vlastníkmi, termín prekládky vedenia však zatiaľ nie je známy. Spoločnosť môže pristúpiť k príprave preložky napätia ponad Draždiak po vysporiadaní vlastníckych vzťahov. Odhadovaný čas na uskutočnenie tohto projektu sú približne tri roky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X