Veľké kroky pre parkovanie v meste: Zmeny v PAAS aj nové parkovacie miesta v centre

Foto: Mestská polícia Bratislava parkovanie parkovaci system pokuty
Foto: Mestská polícia Bratislava

Hlavnými zmenami je úhrada parkovného prostredníctvom SMS či parkovanie zdarma pre dvojkolesové vozidlá. Mesto tiež prevezme do správy parkovacie miesta v centre prevádzkované BPS

Bratislavskí mestskí poslanci na zastupiteľstve schválili Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré upravuje podmienky rezidentského parkovania PAAS. Hlavnými zmenami nového VZN je umožnenie úhrady za parkovacie lístky prostredníctvom SMS, zvýšenie maximálnej dĺžky motorového vozidla z 5,3 metra na 5,4 metra, či parkovanie v zónach zdarma pre dvojkolesové motorové vozidlá.

Ďalšími zmenami v systéme parkovania PAAS je možnosť priradenia viacerých vozidiel ku jednej karte, pričom však aktívne je vždy len jedno vozidlo. Novinkou je zavedenie parkovacej karty pre vozidlá registrovaných poskytovateľov sociálnej starostlivosti s 90-percentnou zľavou z tarify parkovacieho lístka a navýši sa tiež počet návštevníckych hodín pre prijímateľov sociálnej a zdravotnej starostlivosti na 750 hodín na rok. Na základe nového VZN sa tiež znížia ceny abonentských parkovacích kariet o 20 percent pre drahšie tarifné pásma. Zmeny budú nadobúdať platnosť postupne, väčšina z nich od 1. júla.

Parkovacie miesta v centre

V auguste preberie Bratislava do svojej správy parkovacie miesta v centre mesta, ktoré dlhodobo na základe sporných zmlúv z minulosti prevádzkuje spoločnosť BPS park. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo. Doterajší biznis model bol podľa neho výhodný iba pre súkromného prevádzkovateľa, ktorý mal v minulom roku tržby z parkovania v centre vo výške približne 3 milióny eur, kým magistrátu a Starému Mestu z tejto sumy odviedol približne 567-tisíc eur.

Hlavné mesto iniciovalo súdny spor a súd v predbežnom právnom posúdení označil zmluvu s BPS za neplatnú. „Zmluva s mestom a s mestskou časťou sa týka približne 3-tisíc parkovacích miest v centre mesta, ktoré sa po novom stanú súčasťou novej centrálne zóny PAAS Centrum Panenská SM0,“ uviedol primátor.

Zóna bude ohraničená nábrežím a ulicami Palisády, Dostojevského rad a ul. 29. augusta. Bude obsahovať približne 3600 parkovacích miest zahŕňať aj miesta, ktoré sú v súčasnosti spravované mestom a mestskou časťou. „Príjmy z regulácie parkovania ktoré boli roky príjmom súkromnej spoločnosti, tak po novom pôjdu do rozpočtu mesta a mestskej časti a všetky budú investované späť so našich ulíc pre potreby obyvateľov,“ uzavrel Vallo.

Systém regulovaného parkovania

Cieľom mesta a mestskej časti bude snaha o čo najplynulejší prechod na systém regulovaného parkovania PAAS v novej centrálnej zóne. „Rezidentské karty BPS PARK stratia platnosť momentom spustenia zóny PAAS,“ poznamenal magistrát.

V prípade rezidentských kariet BPS PARK, ktoré majú platnosť dlhšie ako do augusta 2023, mestská časť pripravuje kompenzovanie alikvótnej čiastky za nevyčerpané obdobie. Podobne nechajú dobehnúť platnosť vyhradených parkovacích miest, ktoré majú obyvatelia vyhradené na základe zmluvy s BPS PARK, po nahlásení na klientskom mieste.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk