Veľké mestské časti medzi malé rozdelia skoro 2,3 milióna eur

Eurobankovky
ilustračné: SITA ILUSTRAČNÁ SNÍMKA Eurobankovky v hodnote 10, 20 a 50 Eur. Bratislava, 13. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Štyri veľké mestské časti – Petržalka, Ružinov, Nové Mesto a Staré Mesto každoročne prispievajú siedmim malým, ide o tzv. mieru solidarity.

Miera solidarity štyroch veľkých mestských častí pre sedem malých predstavuje každoročne minimálne tri percentá zo sumy vybranej na daniach z príjmu fyzických osôb a dani z nehnuteľnosti.

Pre tento rok to vychádza na 2 284 886 eur, ktoré sa rovnakým dielom rozdelia siedmim malým mestským častiam. Pre každú z nich to vychádza na 326 412 eur. Príspevok malým mestským častiam sa určuje po každom štvrťroku a predstavuje tri percentá zo sumy vybranej na daniach z príjmu fyzických osôb a dane z nehnuteľnosti.

Príspevok dane z príjmov fyzických osôb pre mestské časti predstavuje podľa odhadov ministerstva financií pre tento rok 49 162 867 eur, čo je 32 percent z celkového výnosu. Daň z nehnuteľností si mesto a mestské časti delia na polovicu, miestne samosprávy z toho dostanú 27,5 milióna eur.

Mestské časti tak na daniach spolu dostanú viac ako 76 miliónov eur. Tri percenta z tejto sumy rozdelia štyri veľké mestské časti rovnakým dielom medzi sedem malých. Najväčšou časťou aj tento rok malým samosprávam prispeje Ružinov, ktorému sa zníži príspevok z daní o 772 863 eur. Petržalka príde o 700 856 eur, Novému Mestu sa výnos z daní zníži o 415 824 eur a Starému Mestu o 395 342 eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk