Veľký Draždiak čistili potápači. Neuveríte, aké kuriozity na dne tohto obľúbeného jazera našli

Cistenie potapaci velky drazdiak petrzalka.jpg
Foto: mestská časť Bratislava-Petržalka - koláž BaratislavaDen.sk

Veľký Draždiak v Bratislave je pripravený na letnú sezónu po dôkladnom čistení dna a brehov. Potápači zo Spolku ochrancov vôd OCTOPUS, spolu s miestnou samosprávou, odstránili množstvo odpadu. Prípravy sú dokončené a Draždiak je pripravený na sériu letných podujatí.

Veľký Draždiak netreba predstavovať, každý vie, že ide o obľúbené bratislavské jazero. V týchto dňoch tu prebiehalo veľké čistenie a prípravy na letnú sezónu. Tradičné čistenie dna a brehov jazera prebehlo s podporou miestnej samosprávy a potápačov zo Spolku ochrancov vôd OCTOPUS, vedeného Tomášom Ráczom. Akcia mala za cieľ zabezpečiť, aby bolo jazero bezpečné pre kúpanie a rekreáciu.

Na odpad okolo nás si pomaly, aj keď neradi, zvykáme a snažíme sa ho postupne odstraňovať. Je však až alarmujúce, že končí aj v jazere, a to aj napriek tomu, že občania Bratislavy majú množstvo možností bezplatne sa odpadu zbaviť legálnou cestou – či už na zbernom dvore v Petržalke, ale aj na zbernom dvore OLO, a.s. na Ivánskej ceste,“ hovorí sklamane vedúca oddelenia životného prostredia a územného rozvoja Miriam Kamhiyehová.

Petržalská samospráva si uvedomuje, že odpad v Draždiaku predstavuje nebezpečenstvo pre návštevníkov, najmä počas hlavnej kúpacej sezóny. Čistenie prebiehalo dva dni a zapojilo sa doň viac ako desať členov organizácie.

Cistenie drazdiak potapaci 1.jpg
Foto: mestská časť Bratislava-Petržalka

Zatiaľ čo potápači prehľadávali dno jazera až do hĺbky 5 metrov, ostatní členovia skupiny zbierali odpad z brehov. Väčší odpad bol vďaka vzduchovému vaku vyzdvihnutý na breh, kde ho zamestnanci petržalskej údržby odviezli na jedno miesto na ďalšiu likvidáciu. Slovenský rybársky zväz ešte pred začiatkom prác upozornil svojich členov, aby v uvedených dňoch na Draždiaku nerybárčili.

Potápači sa sústredili hlavne na bežný odpad, no dávali si pozor aj na väčšie a ostré kamene, ktoré by mohli byť nebezpečné pre plavcov. Medzi úlovkami bol zhrdzavený trezor, päťmetrová kovová konštrukcia, stará videokamera a soška hinduistickej bohyne Durgá. Tradične našli aj betónové kvádre s trčiacimi železnými drôtmi, sklenené fľaše, plechovky a ďalší drobný odpad.

Po týchto dvoch dňoch môžeme skonštatovať, že Draždiak je pripravený na letnú sezónu,“ povedal vedúci zásahu Tomáš Rácz. Letná sezóna bude tradične bohatá na podujatia. Séria akcií pod názvom Leto na Draždiaku ponúkne od 28. júna do 1. septembra bohatý detský a hudobný program každý víkend od piatka do nedele. Všetky informácie o podujatiach zverejní samospráva na svojom webe a sociálnych sieťach.

Cistenie drazdiak potapaci 2.jpg
Foto: mestská časť Bratislava-Petržalka
Cistenie drazdiak potapaci 3.jpg
Foto: mestská časť Bratislava-Petržalka
Cistenie drazdiak potapaci 4.jpg
Foto: mestská časť Bratislava-Petržalka

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk