Ako je to s hľadaním práce v Bratislave u mladých ľudí? Čo všetko požaduje personalista od uchádzača na pracovnom pohovore? Čo je najväčší problém dnešných mladých ľudí pri uchádzaní sa o prácu? Na tieto, ale i iné otázky sme sa pýtali respondentov v dotazníku.
Prieskum absolventov žijúcich a pracujúcich v Bratislave
Zisťovali sme, aké skúsenosti majú s hľadaním práce v Bratislave absolventi vysokých škôl bývajúci a pracujúci v hlavnom meste. Spísali sme zoznam niekoľkých otázok, na ktoré sme sa pýtali formou anonymného dotazníka. Do ankety sa zapojilo 101 Bratislavčanov. Zaujímavé je, že podiel mužov a žien, ktorí sa na ankete zúčastnili, bol takmer rovnaký – zapojilo sa 48 mužov a 53 žien. Priemerný vek respondentov bol 27,9 roka. Absolventov sme sa pýtali nasledujúce otázky:
• Ako dlho ste po štúdiu na vysokej škole?
• Akú vysokú školu ste navštevovali a v akom meste?
• Čo je podľa vašich skúseností najväčší problém u absolventov pri hľadaní práce v Bratislave?
• Čo podľa vašich skúseností na pohovore v Bratislave presvedčí personalistu, aby vám dal pracovné miesto, o ktoré sa uchádzate?
• Pokiaľ by ste nenašli prácu v Bratislave do 12 mesiacov, ako by ste sa zachovali?
• Čo by ste poradili ohľadom hľadania práce v Bratislave mladým ľuďom alebo študentom, ktorí ešte len študujú a na svoje prvé zamestnanie sa len chystajú?
Základné údaje o absolventoch – respondentoch
Respondenti vyštudovali rôzne vysoké školy. Najviac sa však opakovali 3 vysoké školy: Ekonomická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave. Z ďalších vysokých škôl, ktoré boli pri otázke uvedené, môžeme spomenúť napríklad Paneurópsku vysokú školu či Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Respondenti boli po škole väčšinou viac ako 12 mesiacov (59), niektorí končili pred 6 mesiacmi (34) a zvyšní sú čerství absolventi, t. j. štúdium ukončili len pred 3 mesiacmi (8).
Najväčší problém absolventov
Jeden z problémov, s ktorými bojujú nielen stredné, ale i vysoké školy, je nedostatočná prax študentov, čo má za následok ťažšie hľadanie práce. Túto skutočnosť potvrdilo až 73 respondentov. Zároveň sa nedostatočná prax umiestnila na prvej priečke v rebríčku najväčších problémov absolventov. Na druhej priečke skončilo to, že spoločnosti majú na svojich budúcich zamestnancov prehnané nároky (13), na tretej priečke to, že problematické je získať prácu niekde, kde nemá daná osoba konexie (9) a na štvrtej priečke prehnané finančné požiadavky na ohodnotenie (6).
Toto podľa Bratislavčanov presvedčí personalistu, aby im pracovné miesto dal
Zaujíma vás, podľa čoho sa personalista rozhoduje na pohovore ohľadom uchádzača o zamestnanie? Respondenti na základe svojich skúseností odpovedali nasledovne: najviac podľa nich jednoznačne zaváži životopis bez gramatických chýb a s dobrými pracovnými skúsenosťami (42). Ďalej je veľmi dôležité to, ako bude uchádzač o prácu reagovať na otázky od personalistu a či bude s odpoveďami spokojný (35). Závažia aj sympatie (19), či prišiel uchádzač o zamestnanie dobre oblečený (3) a tiež svoje zohrá nálada personalistu (2).
Čo robiť, keď to s hľadaním práce jednoducho nejde
Pýtali sme sa i na situáciu, čo by Bratislavčania robili, ak by si nevedeli nájsť pracovné miesto dlhšie ako 12 mesiacov. Respondenti sa pri tejto otázke rozdelili na 2 veľké skupiny. Jedni boli za to, že by sa prihlásili na dobrovoľníctvo/stáž a popri tom si hľadali prácu ďalej (37) a druhí boli za to, že by išli pracovať do zahraničia (58). Šiesti absolventi by zobrali prvé pracovné miesto, ktoré by našli. Žiadny z respondentov nezaškrtol možnosť bývania u rodičov.
Rady pre svoje mladšie „JA“
Alebo inak povedané rady pre tých, ktorí si ešte len prácu v Bratislave budú hľadať alebo práve začínajú. Otvorená odpoveď priniesla množstvo rád. Vybrali sme ich niekoľko:
„Nech popri škole pracujú.“ Respondent č. 1
„Snažiť sa získať čo najviac pracovných skúseností počas štúdia. Ideálne v odbore.“ Respondent č. 2
„Držím vám palce, nie je ľahké nájsť si dobrú prácu a nezľaknite sa, ak nebude v odbore, ktorý študujete.“Respondent č. 3
„Odporučila by som hľadať si prácu počas 5. ročníka na univerzite ešte pred štátnicami, bude vyššia šanca, že si nájdete dobré pracovné miesto.“ Respondentka č. 4
„Treba rozhodiť siete a pýtať sa rodiny, kamarátov, že či o nejakej práci nevedia.“ Respondent č. 5
„Neradím nič. Nech si študenti užívajú, kým môžu a prácou sa nezaťažujú. Nervov si po škole užijú s týmto a všetkými tými papierovačkami ešte dosť.“ Respondent č. 6