Podujatie Tvárou v tvár je z cyklu prednášok a podujatí o Japonsku, organizované v spolupráci so Spoločnosťou slovensko – japonského priateľstva.
V rámci snáh na prehĺbenie záujmu a pochopenia Japonska a jeho kultúry Slovákmi, prednáška pána Hidea Okamota, hlavného predstaveného šin-budhistického chrámu Tokusendži (škola Džódo šinšú, Ótani-ha), priblíži krásu chrámov a svätýň, ktoré sú považované za národné bohatstvo a historické poklady západného Japonska.
O PODUJATÍ
Japonsko je krajina bohatá na náboženskú architektúru. Len v samotnom Kjóte sa nachádza približne 2 000 chrámov a svätýň. Ale nie sú to len veľké mestá, kde návštevník nájde budhistické chrámy a šintoistické svätyne. Takmer každá dedina v Japonsku má vlastnú svätyňu alebo chrám. Mnohé sú umiestnené v dobre udržiavaných záhradných komplexoch a často sa k nim viažu lokálne festivaly a podujatia.
Pagody, pavilóny, kláštory, budhistické chrámy, šintoistické svätyne a oltáre sú súčasťou koloritu Japonska. Bez ohľadu na presvedčenie, miesta bohoslužieb koexistujú v krajine nespočetných božstiev. A nič túto symbiózu nevysvetľuje lepšie ako staré príslovie: „Japonci sa často rodia ako šintoisti, aby zomreli ako budhisti“. V synkretizme viery sa stretávajú budhistickí a šintoistickí bohovia. V budhistických chrámoch často nachádzame šintoistické symboly. Japonci vidia Budhu ako ochrancu kami (šintoistických božstiev). Neexistuje uniformný japonský budhizmus alebo šintoizmus, ale množstvo škôl, rituálov a tradícií.
Žiadna návšteva Japonska by nebola úplná bez aspoň jednej návštevy chrámu alebo svätyne.
Prednášku pána Okamota obohatí hudobné vystúpenie pani Yuky Shimeno, ktorá zaspieva pár japonských piesní.
Pán Okamoto a pani Shimeno navštívili Slovensko už v októbri 2016 a 2017, kedy viedli prednášku o japonských zvykoch, tradíciách a festivaloch pre verejnosť i pre študentov japonológie Univerzity Komenského v Bratislave.