Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poster hideo okamoto 2018 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. septembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.sk Diskusia()

Veľvyslanectvo Japonska na Slovensku pozýva na podujatie Tvárou v tvár

Podujatie Tvárou v tvár je z cyklu prednášok a podujatí o Japonsku, organizované v spolupráci so Spoločnosťou slovensko – japonského priateľstva.

V rámci snáh na prehĺbenie záujmu a pochopenia Japonska a jeho kultúry Slovákmi, prednáška pána Hidea Okamota, hlavného predstaveného šin-budhistického chrámu Tokusendži (škola Džódo šinšú, Ótani-ha), priblíži krásu chrámov a svätýň, ktoré sú považované za národné bohatstvo a historické poklady západného Japonska.

O PODUJATÍ

Japonsko je krajina bohatá na náboženskú architektúru. Len v samotnom Kjóte sa nachádza približne 2 000 chrámov a svätýň. Ale nie sú to len veľké mestá, kde návštevník nájde budhistické chrámy a šintoistické svätyne. Takmer každá dedina v Japonsku má vlastnú svätyňu alebo chrám. Mnohé sú umiestnené v dobre udržiavaných záhradných komplexoch a často sa k nim viažu lokálne festivaly a podujatia.

Pagody, pavilóny, kláštory, budhistické chrámy, šintoistické svätyne a oltáre sú súčasťou koloritu Japonska. Bez ohľadu na presvedčenie, miesta bohoslužieb koexistujú v krajine nespočetných božstiev. A nič túto symbiózu nevysvetľuje lepšie ako staré príslovie: „Japonci sa často rodia ako šintoisti, aby zomreli ako budhisti“. V synkretizme viery sa stretávajú budhistickí a šintoistickí bohovia. V budhistických chrámoch často nachádzame šintoistické symboly. Japonci vidia Budhu ako ochrancu kami (šintoistických božstiev). Neexistuje uniformný japonský budhizmus alebo šintoizmus, ale množstvo škôl, rituálov a tradícií.

Žiadna návšteva Japonska by nebola úplná bez aspoň jednej návštevy chrámu alebo svätyne.

Prednášku pána Okamota obohatí hudobné vystúpenie pani Yuky Shimeno, ktorá zaspieva pár japonských piesní.
Pán Okamoto a pani Shimeno navštívili Slovensko už v októbri 2016 a 2017, kedy viedli prednášku o japonských zvykoch, tradíciách a festivaloch pre verejnosť i pre študentov japonológie Univerzity Komenského v Bratislave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X