Verejná vodovodná sieť nie je primárne určená na napúšťanie bazénov, treba to robiť pomaly

Panúsťanie voda bazen bvs vodari varovanie
Foto: ilustračné, Gettyimages

Pri napúšťaní bazénov hrozí pokles tlaku vody, ktorý sa môže prejaviť u iných odberateľov.

Napúšťanie bazénov spôsobuje záťaž pre vodovodnú sieť, upozorňuje Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Ide podľa nej o nárazový odber s veľkým objemom, pričom verejná vodovodná sieť nie je primárne určená na tieto účely.

Prosíme našich odberateľov, aby pri napúšťaní bazénov postupovali podľa našich inštrukcií,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

Potrebný postup

Nakoľko sa vodovodné prípojky pre bazény využívajú len sezónne, je potrebné túto prípojku pred napúšťaním bazéna prepláchnuť, aby sa odstránili prípadné usadeniny, ktoré sa časom vytvorili a môžu spôsobiť zakalenie vody.

Tento jav síce nemá vplyv na kvalitu vody, ale zákazníci sa na zakalenie vody niekedy sťažujú,“ vysvetlil hovorca BVS Peter Podstupka.

Pri vysokej rýchlosti prúdenia vody v potrubí môže nastať uvoľnenie inkrustov v potrubí verejného vodovodu, a tým k zákalu vody. Zároveň pri napúšťaní bazénov hrozí pokles tlaku vody, ktorý sa môže prejaviť u iných odberateľov.

Mimo odberovej špičky

BVS preto odporúča napúšťať bazén pomaly a mimo odberovej špičky, prednostne počas nočných hodín.

V letných mesiacoch odberová špička nastane obvykle ráno medzi 6.00 a 9.00 hodinou a potom večer medzi 19.00 a 22.00 hodinou,“ uzavrel hovorca.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk