Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyklisti_bratislava.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: www.facebook.com
5. júna 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skVS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Verejné osvetlenie v strede chodníkov obťažuje nielen chodcov, zmena je na dosah

Lampy v strede chodníkov sú jedným z fenoménov, s ktorými sa moderný Bratislavčan v uliciach mesta môže stretnúť. Mnohokrát je nutné obísť zle postavené verejné osvetlenie či automobily parkujúce na obrubníkoch chodníkov. Chystá sa možná zmena k lepšiemu.

Mesto Bratislava plánuje podať súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia. Všetko sa bude realizovať prostredníctvom Úradu pre verejné obstarávanie. To si všimlo OZ Cyklokoalícia, ktoré dlhodobo sleduje dianie týkajúce sa cyklotrás a rozvoja mestskej cyklistiky v Bratislave. V podkladoch ich zaujala najmä informácia, že približne 24 000 starších stĺpov verejného osvetlenia má byť vymenených za nové.

Cyklotrasa_prekazka_dvojkrizna.jpg
google.maps.com

Tu vzniká nádej na lepšie umiestnenie nových lámp, ktoré v súčasnosti veľakrát zaberajú miesto priamo v strede chodníka, a tak znemožňujú plynulý prechod pre peších ľudí ale aj cyklistov. Nemožno opomenúť zle umiestnené dopravné značenie, stĺpy pre svetelnú signalizáciu, reklamné panely, ale aj kamerový dohľad.

Cyklotrasa_prekazka_mlynskadolina.jpg
google.maps.com

Všetky doplňujúce prvky v blízkosti cyklotrás a chodníkov môžu spôsobiť potenciálne nebezpečie, keďže sú v rozpore s normami a navrhovanými praktikami. Odporúčaný odstup pevných prekážok od vozovky je pritom minimálne polmetrový. V Bratislave sú aj miesta, ktoré sú z hľadiska prekážok v blízkosti cyklotrás a chodníkov vyriešené dobre. Tie sú umiestnené mimo chodníka či vo výklenkoch.

Cyklotrasa_prekazka_budkova.jpg
google.maps.com

Výmena polovice stĺpov verejného osvetlenia našla podporovateľov nielen v OZ Cyklokoalícia, ale aj u väčšiny cyklistov. Nutné je dodať, že mesto ma opäť možnosť priblížiť sa svetovým metropolám, ktoré situáciu pre cyklistov vyriešili efektívne už dávno.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X