Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
22. októbra 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDeň.skSITA Diskusia()

Verejne prerokujú podnety k občianskemu rozpočtu, tie umožňujú Bratislavčanom rozhodovať o využití časti financií

Projekty, ktoré získajú najviac hlasov, zapracujú do návrhu rozpočtu hlavného mesta na budúci rok.

Verejné prerokovanie podnetov k občianskemu rozpočtu, ktorý umožňuje Bratislavčanom rozhodovať o využití časti finančných prostriedkov mesta, bude v stredu 24. októbra. Akcia bude o 16:00 v v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že mesto dostalo 25 podnetov od verejnosti.

Hlavné mesto SR Bratislava vyčlení časť mestského rozpočtu pre občiansky rozpočet aj v budúcom roku. Ten umožňuje Bratislavčanom rozhodovať o využití časti finančných prostriedkov mesta na projekty v piatich kategóriách. Sú to doprava a komunikácie, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne veci. Z celkového počtu 25 podnetov je 11 zameraných na skvalitnenie a skrášlenie životného prostredia. Sú to napríklad výsadba stromov, nová pitná fontánka či zachytávanie dažďovej vody zo striech budov do podzemných nádrží a následné zavlažovanie parkov. Ďalších deväť podnetov je z oblasti dopravy. Tie sú zamerané na zlepšenie dopravy a mobility v meste, napríklad vybudovaním bus pruhu či vybudovaním cyklochodníka. Zvyšné tri podnety sú z oblasti kultúry a dva podnety z oblasti sociálnych vecí. Zuzana Onufer tiež spomenula, že podnety posudzovali zástupcovia a odborní pracovníci hlavného mesta, ktorí sa vyjadrili k možnosti ich uskutočnenia.

Cieľom verejného prerokovania bude diskusia občanov so zástupcami odborných sekcií hlavného mesta o návrhoch, ktoré predložia verejnosti na hlasovanie. Občania sa budú môcť zapojiť do hlasovania o víťazných projektoch počas tohtoročného novembra. Projekty, ktoré získajú najviac hlasov, zapracujú do návrhu rozpočtu hlavného mesta na budúci rok.

Onufer ďalej uviedla, že vlani občania hlasovaním rozhodli, že víťazným projektom bol projekt s názvom Riešenie problému túlavých mačiek z kategórie Životné prostredie. Za tento projekt hlasovalo 856 Bratislavčanov. V rovnakej kategórii získal projekt Revitalizácia parčíka pri nemocnici Antolská 199 hlasov. V kategórii Kultúra a šport uspel s 87 hlasmi projekt Spoznaj osobnosti, po ktorých sú pomenované ulice v meste. Z celkových 1 007 hlasov 972 Bratislavčanov hlasovalo elektronicky na internetovej stránke hlavného mesta. Možnosť hlasovať písomne v kancelárii prvého kontaktu hlavného mesta využilo 35 občanov. Hlavné mesto ponúka občanom možnosť zúčastniť sa na rozhodovaní o rozpočte mesta formou občianskeho rozpočtu od roku 2011. Cieľom rozpočtu je naplnenie potrieb obyvateľov i modernizácia správy verejných vecí.

Hlavné mesto ponúka občanom možnosť zúčastniť sa na rozhodovaní o rozpočte mesta formou občianskeho rozpočtu od roku 2011. Cieľom rozpočtu je naplnenie potrieb obyvateľov i modernizácia správy vecí verejných. Magistrát pripomína, že zapojeným občanom a subjektom umožňuje občiansky rozpočet kontrolovať verejné výdavky.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X