Verejnosť a kolegovia sa v SND lúčia s Mariánom Labudom

Posledná rozlúčka v SND, Marián Labuda
Vystavená rakva s pozostatkami zosnulého herca Mariána Labudu. Foto: SITA

Priatelia, divadelní a filmoví kolegovia i verejnosť sa dnes predpoludním rozlúčia s hercom Mariánom Labudom (28. októbra 1944, Hontianske Nemce – 5. januára 2018, Borinka pri Bratislave). Posledná rozlúčka s touto osobnosťou slovenského a československého herectva sa začala o 11. hodine v Sále činohry v novej budove Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici 17.

Informovala o tom tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Kondolenčná kniha je vystavená vo foyer novej budovy SND od úmrtia umelca.

V programe poslednej rozlúčky vystúpia s príhovormi predstavitelia našej prvej divadelnej scény – generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a riaditeľ Činohry SND Michal Vajdička. Za kolegov hercov sa s Mariánom Labudom rozlúčia medzi inými Martin Huba, Milan Kňažko, Emília Vášáryová, z mladej hereckej generácie Daniel Fischer a mnohí ďalší členovia činoherného súboru SND aj hostia. Herecké umenie Labudu priblížia ukážky z jeho divadelnej, televíznej a filmovej tvorby.

Posledná rozlúčka v SND, Marián Labuda
Smútiaca pri vystavenej kondolenčnej knihe. Foto: SITA

Marián Labuda bol jedným z najznámejších slovenských a československých hercov. Narodil sa 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemciach a krátko po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave nastúpil do Slovenského národného divadla (1965 – 1968). Účinkoval vo vyše 200 filmoch, často komédiách, a tiež v desiatkach seriálov a televíznych programov. Preslávila ho najmä hlavná rola v slávnom filme režiséra Jiřího Menzla Vesničko má středisková (1985).

Labuda bol v roku 1968 spoluzakladateľom legendárneho bratislavského Divadla na korze, po jeho zákaze prešiel na Novú scénu. Od roku 1990 bol opäť členom Činohry Slovenského národného divadla. Jeho poslednou úlohou na doskách národného divadla bola postava Krautkopfa v Nestroyovom Pánovi Mimo (2014). Marián Labuda úspešne hosťoval v rôznych divadlách na Slovensku i v Česku. Na divadelných doskách ho preslávila napríklad úloha Tisa v rovnomennej dráme Rastislava Balleka v Divadle Aréna, za ktorú získal cenu Dosky.

Posledná rozlúčka v SND, Marián Labuda
Vystavená rakva s pozostatkami zosnulého herca Mariána Labudu počas poslednej rozlúčky v novej budove Slovenského národného divadla. Foto: SITA

Nezabudnuteľné sú Labudom stvárnené filmové postavy. Okrem snímky Vesničko má středisková (1985), ktorá bola nominovaná aj na Oscara, účinkoval napríklad vo filmoch Ružové sny (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), vo filmoch Martina Šulíka Záhrada (1995), Orbis Pictus (1997) a Krajinka (2000), v historickej dráme Všichni moji blízcí (1999), maďarskom filme Jadvigin vankúšik (2000) a jednu z posledných úloh si zahral vo filme Odcházení (2011) Václava Havla.

Marián Labuda zomrel v piatok 5. januára vo veku 73 rokov. Skolaboval ráno, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke neďaleko Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk