Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karol_machata_kolaz_sita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
5. mája 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Verejnosť sa v národnom divadle v utorok rozlúči s Karolom Machatom

Verejnosť sa môže rozlúčiť s hercom Karolom Machatom v utorok 10. mája v Slovenskom národnom divadle (SND). Do historickej budovy národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa bude dať prísť už od 9.30 hod. Samotná rozlúčka verejnosti i dlhoročných kolegov a priateľov Karola Machatu (1928 – 2016) sa začne o 10. hodine a potrvá približne hodinu.

Kondolenčná kniha bude vystavená vo foyer divadla. Informovalo o tom SND, ktoré prijalo správu o skone jednej z najvýraznejších hereckých osobností a dlhoročného člena Činohry SND Karola Machatu s hlbokým zármutkom.

Významný divadelný a filmový herec, člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Karol Machata zomrel v utorok 3. mája vo veku 88 rokov v Bratislave. Narodil sa 13. januára 1928 v Malackách. V rokoch 1948 až 1950 študoval herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, v rokoch 1952 a 1953 pôsobil v Armádnom divadle v Martine a potom do roku 1998 v Činohre SND. V divadle Machata vynikol najmä v shakespearovských postavách a patrí podľa SND do „slnečnej generácie“ predstaviteľov hier ruských autorov, ďalej napríklad Arthura Millera, Edwarda Albeeho, rovnako ako domácej klasiky – Bukovčana, Karvaša a ďalších.

Preslávil sa v úlohe Cyrana z Bergeracu. O tejto postave povedal, že „najviac stelesňuje symbol herectva – tá deformovaná tvár v porovnaní s citovým zázemím, jeho dlhý nos v kontraste so srdcom, ktoré Cyrano rozdáva spolu s láskou a citovosťou, to je neprekonateľné. Na dlhý nos divák zabudne a v úžase vníma Cyranovu lásku i bôľ, cit i rany. Ktokoľvek by sa raz podujal o mne čosi napísať, chcel by som, aby nezabudol, že som bol Cyrano“.

Vo filme debutoval v roku 1950, a to v českom filme Vítězná křídla. Hral v desiatkach slovenských filmov, ktoré patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie. V roku 1967 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1979 titul národný umelec. Za významné zásluhy v oblasti divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby mu prezident v roku 2003 udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2005 si prevzal cenu Tatrabanky za umenie a v roku 2008 získal cenu OTO a bol uvedený do Siene slávy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X