Viac ako 200-tisíc návštevníkov už navštívilo portál otvorených dát hlavného mesta

Bratislavsky hrad ilustracna foto tvorive dielne podujatie.jpg

Najväčší záujem mesto zaznamenalo za posledný mesiac, keď pribudli dáta o koronavíruse a 3D mapy.

Portál otvorených dát Bratislavy využilo už viac ako 200-tisíc návštevníkov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Jánošíková.

Portál otvorených dát za prvých sedem mesiacov svojej prevádzky prilákal vyše 215-tisíc návštevníkov. Ak by sme toto číslo prepočítali na obyvateľov hlavného mesta, ide približne o každého druhého Bratislavčana,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že dlhodobo sa ľudia zaujímajú najmä o dáta v oblastiach doprava, zdravie a obyvateľstvo.

Suverénne najväčší nárast záujmu sme zaznamenali posledný mesiac, keď sme začali zverejňovať čísla o koronavíruse v našom meste a 3D mapy,“ doplnila.

Najrušnejšie dni

Na datasety súvisiace s koronavírusom kliklo až 16 percent všetkých návštevníkov stránky. „Najrušnejším dňom bol štvrtok 2. apríla, keď sme na portáli zaznamenali desaťtisíce prístupov. K päťciferným číslam návštevnosti sa portál blížil aj vo štvrtok 9. apríla a sobotu 11. apríla alebo o mesiac neskôr, keď sme zverejnili 3D mapy Bratislavy,“ uviedlo mesto.

Návštevníkov nezaujíma len korona, 3D mapy či zdravotníctvo. Podľa mesta je dlhodobý záujem aj o dopravnú sekciu, kde ľudia nájdu napríklad dáta s polohou a odchodmi električky, či informácie o dostupnosti mestských bicyklov.

Bratislavský portál otvorených dát spustil magistrát vlani v septembri a za sedem mesiacov svojho fungovania prešiel viacerými úpravami. Aktuálne zverejňuje 1 200 dátových setov zo všetkých oblastí života v meste.

Rôzne údaje

Open data sú rôzne údaje, ktoré majú verejné inštitúcie k dispozícii a v rámci transparentnosti ich bezplatne poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to aj výstupy z rôznych meračov, priestorové dáta z ciest, námestí, chodníkov či tratí vozidiel hromadnej dopravy.

Ľudia tieto dáta môžu využívať na rôzne nekomerčné i komerčné účely, ktoré majú v konečnom dôsledku zlepšiť kvalitu života v meste – napríklad vytvorenie aplikácie na parkovanie, sledovanie vašej električky či efektívnejšie využívanie mestských bicyklov,“ vysvetlil riaditeľ IT sekcie magistrátu Lukáš Sojka. Pracovníci sekcie vyvinuli portál za približne päťtisíc eur.

Sprístupnila svoj portál

Bratislava sa svoj portál rozhodla zadarmo sprístupniť ktorejkoľvek samospráve, ktorá má o transparentné zverejňovanie dát záujem. Najnovšie verzie zdrojových kódov si záujemcovia bezplatne môžu stiahnuť prostredníctvom vývojárskej platformy GitHub.

Veľký záujem o bratislavské riešenie open dát prejavili kolegovia z poľského Gdaňsku aj maďarskej Budapešti. Naše zdrojové kódy sú im k dispozícii, takže onedlho možno aj oni budú mať svoj transparentný portál,“ uzavrelo mesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk