Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovanie petrzalka ilu mapy.jpg
Foto: archívne, www.google.com
11. októbra 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Viac ako 36 percent všetkých doteraz spočítaných vozidiel v Petržalke nepatrí rezidentom

Viac ako 600 vozidiel parkujúcich v noci v Petržalke pochádza z okresu Senec.

Viac ako 36 percent všetkých vozidiel, ktoré doteraz v bratislavskej mestskej časti Petržalka zrátali, nepatrí rezidentom, teda obyvateľom s trvalým pobytom v Petržalke. Hovoríme o takmer 17-tisíc autách z celkových zrátaných 48-tisíc. Informovali o tom dnes na tlačovej besede primátor Bratislavy Matúš Vallo a starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Ján Hrčka.

Viac ako 600 vozidiel, ktoré v noci parkujú v Petržalke, má evidenčné číslo okresu Senec. Petržalka pozbierala tieto údaje z celej mestskej časti v období od mája do júla 2019, pričom autá rátala spravidla medzi 22.00 a 2.00 hod.

Z celkových 47 983 evidenčných čísiel vozidiel bolo 97 percent zo Slovenskej republiky a takmer 3 percentá patrili zahraničných subjektom. V Petržalke pravidelne parkuje podľa Hrčku maximálne 34-tisíc vozidiel, pričom 26-tisíc z nich využíva oficiálne parkovacie miesta a osemtisíc z nich parkuje mimo parkovacích miest.

Petržalčania bez obmedzení

Z celkového počtu nerezidentských vozidiel (asi 17-tisíc) patrilo vyše osemtisíc vozidiel mimobratislavským subjektom a asi 8 600 vozidiel bolo bratislavských, ale z iných mestských častí. V absolútnych číslach hovoríme o vyše dvoch tisícoch áut z okresu Bratislava I, takmer tritisíc z Bratislavy III a približne po 1,7 tisíca áut z okresov Bratislava III a Bratislava IV.

Čo sa týka iných okresov, najviac áut parkuje v noci v Petržalke so seneckým evidenčným číslom, a to 602. Nasleduje okres Pezinok s počtom 410 áut, okres Malacky s 383 autami, potom nitrianske autá v počte 331 a prvú päťku uzatvárajú autá s dunajskostredským číslom v počte 286.

Petržalka spustila 1. októbra elektronickú registráciu do pilotného parkovacieho systému. Po registrácii bude môcť Petržalčan v prvej fáze prednostne parkovať na všetkých parkoviskách v mestskej časti, a to 24 hodín denne a sedem dní v týždni.

Petržalský parkovací systém

Petržalka má byť rozdelená do zón, pričom zaregistrovaný užívateľ bude môcť v rámci celej mestskej časti parkovať, kde chce. Doteraz sa do pilotného parkovacieho systému zaregistrovalo 5,5 tisíca obyvateľov. Na kontrolu, či auto stojí na parkovacom mieste legálne, alebo nelegálne, použijú aplikáciu.

Petržalský pilotný parkovací systém schválili prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia petržalskí poslanci 9. septembra na mimoriadnom zastupiteľstve. Začne platiť 1. novembra, jeho zmyslom je uprednostňovanie rezidentov s trvalým pobytom v Petržalke pri parkovaní v mestskej časti. Tento pilotný systém by mal zaniknúť s nástupom celomestskej parkovacej politiky v januári 2021.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X