Vianoce u známych tvárí z Bratislavy: Ako ich strávia Zuzana Haasová, Milan Bardún, Thomas Puskailer a ďalší?

Vianočný rozhovor
Foto: archívy Martina Schindlerová, Zuzana Haasová, Thomas Puskailer, Milan Bardún, Sandra Sviteková - koláž Bratislavadeň

Prečítajte si, akú vianočnú atmosféru majú Zuzana Haasová, Martina Schindlerová, Thomas Puskailer, Milan Bardún (Milan Bez Mapy) a Sandra Sviteková (Dejepis Inak).

Vianoce patria k najkrajším sviatkom v roku. Väčšina z nás upustí od povinností, sme so svojimi blízkymi a pochutnávame si na tradičných vianočných jedlách.

Poďte spolu s nami nahliadnuť na vianočné tradície a zvyky niekoľkých známych tvárí z Bratislavy.

Herečka Zuzka Haasová sa s vami podelí o recept na bezlaktózové kokosové guľôčky, cestovateľ a bloger Milan Bardún prezradí, ako sa dostal počas vianočných sviatkov do živého vysielania v rádiu, speváčka Martina Schindlerová poodhalí viac o darčekoch od Ježiška z detstva, od speváka a muzikálového herca Thomasa Puskailera sa dozviete, ako kombinuje anglicko-slovenské Vianoce a Youtuberka Sandra Sviteková si zaspomína na príhodu s názvom „ako tatko skoro zhorel“.

Vianoce u Zuzany Haasovej

Herečka Zuzka Haasová sa pohybuje v šoubiznise dlhé roky. Má vlastnú kapelu The Susie Haas Band a Divadlo Haaf pre deti. Diváci ju môžu poznať taktiež vďaka moderovaniu, s ktorým začínala už v detstve. Okrem toho sa venuje taktiež písaniu kníh a blogu.

„Som vianočný človek. Vianoce sú deň, na ktorý čakám celý rok a brutálne sa teším,“ opísala herečka svoju radosť z Vianoc. Sviatky trávi s celou rodinou u mamičky.

Haasovci sú umelecky založení. Keď sa pri štedrovečernom stole zíde celá rodina, nechýba vianočná pieseň Tichá noc. Každý člen rodiny hrá na nejaký hudobný nástroj. Zuzka hrá na husliach aj vďaka svojmu manželovi Viliamovi, ktorý je členom Slovenskej filharmónie. Pripravujú spolu popri sviatkoch kabaret Haasartschow.

Od detstva má celá rodina jedinečný zvyk – vždy sa na Vianoce prezlečú do rôznych kostýmov. Z vianočných jedál nechýba u Haasovcov živý kapor, kapustnica či domáci likér. Pre celiakiu a diabetes melitus sa pripravujú v rodine len špeciálne jedlá ako napríklad kokosky bez múky, kokosová roláda len z kokosou či bezlepkové medovníky.

Zuzke sa s Vianocami spája aj niekoľko nezabudnuteľných príhod. Keď bola dieťa, jej otec pripravoval kapra. Ako herečka tvrdí, viac sa uvoľnil a pomýlil si cukor s múkou. Rodina dostala na tanier sladkého kapra, ktorý bol obalený v práškovom cukre. Druhá príhoda pochádza z dospelosti. Zuzka použila otcov recept pri výrobe vaječného likéra. Spravila 5 fliaš, no nemohla vypiť ani jednu – likér zhustol a nebolo ho možné z fliaš vyliať.

Ak radi pečiete, Zuzka má overený tento recept na bezlaktózové kokosové guľočky. Obyčajné maslo však nahrádza bezlaktózovým maslom, namiesto normálneho mlieka použije mandľové a kupuje diabetický višňový kompót.

Zuzana Haasová
Herečka sa s rodinou na Vianoce už roky prezlieka do rôznych kostýmov. Foto: archív Zuzana Haasová

Vianoce u Martiny Schindlerovej

Martina sa dostala do povedomia širšej verejnosti prvýkrát v speváckej súťaži Slovensko hľadá Superstar, kde si vybojovala druhé miesto. Krátko na to jej vyšiel debutový album Patríme k sebe. Po niekoľkoročnej pauze, počas ktorej sa speváčka venovala rodine, sa však vrátila na pódiá a opäť teší fanúšikov.

Tieto Vianoce bude Martina tráviť u rodičov doma spolu so svojimi deťmi a tromi súrodencami. „Veselšie je nám spolu. Môj ocko nám ´moderuje´ Štedrú večeru, smejeme sa a tešíme jeden z druhého,“ opísala speváčka.

Martina Schindlerová
Martina bude tráviť sviatky s celou rodinou u rodičov. Foto: archív Martina Schindlerová

Medzi tradičné vianočné zvyky rodiny patrí cesnak s medovou oplátkou či rozdelenie prekrojeného jablka do tvaru hviezdice. Martinin otec hádže orechy do kútov bytu a následne každému členovi rodiny zhrnie, čo za uplynulý rok prežil a všetci sa spoločne smejú.

Speváčka má dodnes v pamäti tento zážitok z detstva: „Pamätám si, že sme s o rok mladšou sestrou dostávali pod stromček rovnaké veci, len ona v ružovej a ja v modrej farbe. Teplákovú súpravu sestra dostala v ružovej, ja v modrej. Kolísku pre bábiky sestra v ružovej, ja v modrej. A bráško o tri roky mladší, nosil najskôr tie ružové veci po sestre a potom tie modré po mne, lebo sa šetrilo. (úsmev) “

Martina Schindlerová
Martina so sestrou. Foto: archív Martina Schindlerová

Vianoce u Milana Bardúna

Ak je cestovanie vaším koníčkom, pravdepodobne poznáte blog Milan Bez Mapy. Vznikol ešte v roku 2013 a jeho zakladateľom je Milan Bardún. Na blogu nájdete rôzne tipy a zážitky Milana z rôznych kútov sveta, ktoré skúša na vlastnej koži. Tento rok mu vyšla debutová kniha Influencer.

Tak ako Vianoce z minulých rokov, aj tieto bude cestovateľ tráviť doma u mamy v Bratislave. Ako Milan priznáva, vianočné sviatky pod palmou v exotike nie sú preňho a preferuje tie tradičné na Slovensku. „Vianoce chcem tráviť tak, ako som naučený z detstva. Nie v lietadle ani v hoteli, ako tomu bolo kedysi,“ vysvetľuje.

Milan má však túlavé topánky. Tesne pred Vianocami sa vrátil z mesačnej cesty po Argentíne a hneď v januári odlieta do Mexika.

A ako vyzerá vianočná atmosféra u Bardúnovcov? V televízii pobeží známa rozprávka Tři oříšky pro Popelku, Milanova mama navarí kapustnicu, nechá ju odležať na balkóne a odbehne si do kostola na bohoslužby. Pri vianočnom stole zasadá Milan taktiež s bratom a jeho manželkou. Keď je pekné počasie, spoločne sa prejdú po meste a večer si vymenia darčeky.

Milan má taktiež jednu vtipnú historku, keď bol dieťa. Dovolal sa do živého vysielania rádia. „Pamätám si, že som raz ako dieťa zavolal počas Štedrého dňa do Rádia Expres, kde bola téma dňa ´Ako chudnete po sviatkoch a či si počas Štedrého dňa doprajete.´ Nečakal som, že ma prepoja do živého vysielania a bol som z toho v strese. Mal som asi 10 rokov. Redaktorka sa ma pýtala, ako chudnem a ja som si pred celým Slovenskom v priamom prenose vymýšľal úplné hlúposti, lebo ako 10-ročné dieťa som nemal ani poňatia o chudnutí. (smiech)“

Milan Bardún
Milan sa pred Vianocami vrátil z mesačnej cesty po Argentíne. Foto: Instagram/ Milan Bez Mapy

Vianoce u Sandry Svitekovej

Bol na strednej a základnej škole dejepis vašou nočnou morou? Ak si pustíte pár videí z Youtube kanálu Dejepis Inak, rýchlo zmeníte názor. Za videami stojí Sandra Sviteková. Vyštudovala dejepis s filozofiou a chcela učiť, no život si pre ňu pripravil iné plány. Sandra hovorí o svetových dejinách a historických udalostiach zaujímavou formou, čo si našlo veľa priaznivcov rôznych vekových kategórií.

Na Vianoce by chcela ísť Sandra zatiaľ doobeda cvičiť a následne sa venovať priateľovi a rodine. Ak to situácia dovolí, v pláne je aj návšteva nastávajúcich svokrovcov v Bratislave a následne sa presunie s priateľom do Rakúska za jej rodičmi.

„Večer možno pôjdeme na prechádzku a rada by som zaspávala pri rozprávke Kráľ Drozdia brada. Je moja najobľúbenejšia a považujem ju za vianočnú, aj keď ňou asi nie je (úsmev),“ doplnila Sandra.

Vianočné zvyky začínajú v Sandrinej rodine už s príchodom adventu. Pália sviečky na adventnom venci, domov chodí Mikuláš i jeho rakúsky „náprotivok“ Krampus. Na Štedrý deň drží celá rodina pôst – prvé jedlo je až majonézový šalát. Medzi vianočným jedlom nechýba kapustnica, oplátky s medom či kapor.

Pred večerou sa všetci spolu modlia a pobozkajú pod imelom. Nechýbajú šupiny z kapra pod obrusom či mince v prípade inej ryby. Sandra priznáva, že vie urobiť skvelý metrový koláč, naučila ju to pred 11 rokmi priateľova mama. Spravila iba drobnú zmenu, no na jej koláč sa teší celá rodina.

Sandra si spomína na vianočnú príhodu so svojím otcom, mala vtedy 8 rokov. Natáčal ju na kameru, ako otvára darčeky. „Boli sme vtedy na návšteve u maminej sestry a ona mala na zemi taký krásny vianočný svietnik, ktorí si ľudia zvyknú dávať do okien. Až na to, že nebol elektrický. Môj otec si k nemu sadol chrbtom, presvedčený o tom, že je elektrický, nakrúcal celú rodinu asi 15 minút a zrazu sa začal sťažovať, že mu je nejako teplo. Samozrejme, že tričko mu chytilo od svietniku a košeľa spolu s tielkom mu začali horieť. Okamžite ich strhol dole a uhasil. Našťastie sa nikomu nič nestalo a ani nemal popáleniny. Odvtedy si každoročne pripomíname príhodu o tom ´Ako Mirko/tatko skoro zhorel´. Jeho sťažovanie sa, že mu je nejako teplo, máme dokonca aj na videozázname. (smiech)“

Sandra Svietková
U Svitekovcov nechodí len Mikuláš, ale aj jeho rakúsky „náprotivok“ Krampus. Foto: archív Sandra Svietková

Vianoce u Thomasa Puskailera

Thomas je bývalý účastník speváckej súťaže Česko Slovenská Superstar. Vystupovanie v tejto súťaži mu otvorilo dvere do slovenského šoubiznisu. Je divadelným a muzikálovým hercom, živí sa aj ako moderátor. S manželkou Abbie, ktorá je pôvodom z Anglicka, a deťmi sa usadili v Bratislave. Thomasovi rodičia pochádzajú zo Slovenska, no v 60. rokoch emigrovali do zahraničia.

Puskailerovci budú tráviť Vianoce na pláži a pri mori v Španielsku. Budú to ich prvé Vianoce, ktoré strávia takto netradične. Thomas oslávi sviatky spolu s Abbie a synmi Jessem a Noahom.

Aj keď bude rodina v zahraničí, chce dodržať všetky vianočné tradície. Manželia sa snažia, aby ich deti spoznali nielen anglickú, ale aj slovenskú verziu Vianoc. „Chodí u nás Santa Claus, ktorý príde 25. decembra ráno. Robíme to tak, že Ježisko príde 24. decembra a prinesie jeden darček,“ priblížil Thomas.

Thomas Puskailer
Thomas trávi tieto Vianoce s rodinou v Španielsku. Foto: Instagram/ Thomas Puskailer

Z jedál nechýba na vianočnom stole anglický puding. Nevyzerá však ako slovenský puding. Je to zmes rôzneho sušeného ovocia a korenín, ktoré drží pokope vajce. Následne sa do pudingu dá likér, zapáli sa a trošku horí. Pridáva sa doň aj zmrzlina.

Ked bol Thomas dieťa, býval s rodinou v Holandsku, odkiaľ má jednu vianočnú spomienku. „V Holandsku sme mali slovenské Vianoce, prišiel Ježiško. Bolo zázračné, keď sme prišli z kostola domov a zrazu sme našli vianočný stromček s darčekmi. Na stromčeku boli biele vlasy, mama mi povedala, že to boli vlasy z anjela… Bol som v úžase a nikdy na to nezabudnem,“ zaspomínal si spevák.

Thomas Puskailer
Thomas a Abbie ukazujú deťom slovensko-anglické Vianoce. Foto: Instagram/ Thomas Puskailer

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk