Vianočné stromčeky dostanú nové využitie, vzniknú z nich knižnice pre mestské centrum KOLO

Policky regal kniznica kolo vianocne stromceky recyklovanie spracovanie
Foto: ilustračné, GettyImages

Vyrobené knižnice naplnia knihami z KOLO a venujú neziskovým organizáciám a inštitúciám.

Použité vianočné stromčeky získajú po tohtoročných sviatkov nové využitie. Ako informoval na tlačovej konferencii primátor Bratislavy Matúš Vallo, mesto spustilo v spolupráci so spoločnosťami Eko Bučina a Ikea nový projekt na využitie nepotrebných vianočných stromčekov.

Stromčeky budú, rovnako ako minulý rok, zbierať do drevených ohrádok, ktorých bude tento rok až 800.

Tieto stromčeky budú ďalej spracované a vzniknú z nich nové knižnice,“ priblížil primátor s tým, že 150 kusov nových knižníc potom naplnia knihami z mestského centra opätovného použitia KOLO a venujú neziskovým organizáciám a inštitúciám, ktoré pracujú s deťmi, seniormi či ľuďmi bez domova.

Ohrádky na zber vianočných stromčekov

Ohrádky na zber vianočných stromčekov testovalo mesto prvýkrát v mestskej časti Lamač. „Počas poslednej sezóny sme projekt rozšírili na celú Bratislavu, kde sme mali viac ako 500 ohrádok, teraz ich bude cez 800,“ poznamenal primátor.

Ohrádky sú vyrobené z kalamitného dreva z mestských lesov a vyrába a inštaluje ich Komunálny podnik Bratislavy. „Minulý rok pracovníci OLO – Odvoz a likvidácia odpadu odviezli z ohrádok do kompostárne viac ako 200 ton stromčekov,“ doplnil.

Informácie o projekte

Ako uviedla manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO Martina Čechová, od 15. decembra začnú v spolupráci s Komunálnym podnikom Bratislavy na vopred vybraných miestach inštalovať drevené ohrádky na zber stromčekov.

Každá ohrádka bude označená informačnou tabuľou, na ktorej bude číslo, informácie o projekte a QR kód, ktorý bude odkazovať na stránku so všetkými informáciami o projekte.

Zber sa začne 4. januára 2023 a máme naplánovaný zvoz až do 25. februára,“ spresnila Čechová. Vyzbierané stromčeky budú ďalej odovzdávať spoločnosti Eko Bučina, ktorá ich spracuje na drevotriesku, následne spoločnosť Ikea Industry z drevotriesky vyrobí nové knižnice. Podmienkou využitia stromčekov odovzdaných do zberných ohrádok je, aby boli odzdobené.

1080x1080 stromceky
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk