Vianočné trhy sú tu, ale aj vreckári. Dávajte si pozor na zlodejov a podvodníkov aj v tomto období

Bratislavské Vianoce vianocne trhy hlavne namestie
Foto: ilustračné, GettyImages

Historické centrum je monitorované nielen vo dne, ale aj v noci, s cieľom zabezpečiť rýchle a efektívne zásahy, a zároveň poskytnúť dôkazy v prípade priestupkov alebo trestných činov.

Tradičné vianočné trhy v historickom centre Bratislavy sú opäť tu a na poriadok a bezpečnosť v nich kontrolujú aj hliadky Mestskej polície Bratislava. Tie dozerajú nielen na verejný poriadok, ale aj na bezpečnosť návštevníkov aj trhovníkov.

Hliadky Mestskej polície Bratislava sú prítomné nielen počas dňa, ale aj v nočných hodinách, pričom ich počty sa zvyšujú v období večerných hodín, keď prichádza väčší počet návštevníkov. A rovnako dozerajú aj na poriadok a bezpečnosť na trhoch vo všetkých mestských častiach mesta.

Kontroly sú vykonávané v nepravidelných intervaloch počas dňa, pričom na situáciu dohliadajú aj kamery z kamerového pracoviska mestskej polície. Historické centrum je monitorované nielen vo dne, ale aj v noci, s cieľom zabezpečiť rýchle a efektívne zásahy, a zároveň poskytnúť dôkazy v prípade priestupkov alebo trestných činov.

Okrem dozerania na verejný poriadok sa hliadky zameriavajú aj na dodržiavanie stanovených časových obmedzení pre zásobovanie na pešej zóne. Cieľom je minimalizovanie času na vyloženie alebo naloženie nákladu a aj to len v určitých časoch dňa.

Hliadky tiež pravidelne kontrolujú trhové stánky po ich uzatvorení, aby predišli krádežiam. Mestská polícia zdôrazňuje potrebu opatrnosti návštevníkov vzhľadom na zvýšený pohyb na trhoch a varuje pred vreckovými zlodejmi. Poskytuje niekoľko rád, ako sa chrániť, vrátane diskrétnosti pri osobných veciach, bezpečného používania telefónov, minimalizácie hotovosti a cenností, a zabezpečenia tašiek a ruksakov.

  • Snažte sa byť diskrétni a zbytočne nepredvádzajte váš osobný majetok.
  • Ak potrebujete telefonovať, vybavte si hovor, ale nenechávajte nevyužívaný telefón „oddychovať“ bez dohľadu napríklad na stoloch pri stánkoch alebo na lavičkách, či na iných miestach.
  • Ak nemusíte, nemajte pri sebe zbytočne veľkú hotovosť či iné cennosti.
  • Telefóny a peňaženky nenoste v zadných vreckách nohavíc alebo vo vreckách kabátov, či búnd, najmä, ak nie sú opatrené zipsom. Uložte ich radšej čo najhlbšie do ruksakov alebo kabeliek.
  • Zabezpečte svoje ruksaky, tašky a kabelky a majte ich neustále pod dozorom. Aj minimálne prekážky dokážu odradiť zlodeja od krádeže. Môžete napríklad zviazať dva zipsy šnúrkou alebo ich spojiť pomocou krúžka na kľúče.
  • Dávajte si pozor na ľudí, ktorí potrebujú rozmeniť peniaze. Zlodeji sa spravidla snažia zneprehľadniť celú situáciu, vyvolať zmätok a vrátiť vám menej peňazí.
  • Medzi bežné triky patrí aj to, keď sa snaží niekto odpútať pozornosť od vašich vecí, napríklad keď sa vás pýta na cestu, alebo vás zašpiní jedlom či nápojom, a následne vás ochotne čistí.
  • Obľúbenou technikou zlodejov je, že jeden zo skupiny pred svojou obeťou náhle zastane, tá do neho vrazí, čím docieli kontakt a odpúta pozornosť. Jeho pomocník zatiaľ oberie vyhliadnutú obeť.
  • V meste sme sa stretli aj s ľuďmi, ktorí napríklad tvrdia, že nemajú peniaze na benzín a nemajú sa ako dostať domov. Následne sa snažia predať zlatý prsteň, ktorý je v skutočnosti z mosadze alebo podobného kovu.

Hliadky Mestskej polície Bratislava sú prítomné aj na lokálnych vianočných trhoch v jednotlivých mestských častiach Bratislavy a sú kedykoľvek k dispozícii na pomoc občanom. Mestská polícia tiež vyzýva k okamžitému kontaktovaniu v prípade svedectva alebo obete protiprávnej činnosti, a to prostredníctvom čísla 159 alebo linky 158 Policajného zboru. Občania môžu tiež osloviť hliadky Mestskej polície Bratislava priamo v teréne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk