Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plagat a4.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ADOREMUS
10. decembra 2018 Správy BratislavaPR od BratislavaDen.sk Diskusia()

Vianočný koncert – ADOREMUS a WARCHALOVCI

Umelecké telesá ADOREMUS a WARCHALOVCI  prídu po roku opäť do Katedrály sv. Martina v Bratislave, aby svojim tradičným koncertom priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Hosťami programu, ktorý sa uskutoční 26. decembra 2018 o 15:00 h, budú Miroslav Dvorský a Ján Babjak. 

Koncert predstaví Prostonárodnú vianočnú omšu zo zbierky Andreja Kmeťa „Prostonárodné vianočné piesne“ v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester. Táto zbierka zostavená Kmeťom v 60. rokoch 19. storočia ako antológia slovenského vianočného repertoáru ostala dokladom zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Je významným hudobno-literárnym prameňom a právom jej možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky. V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol č. 8 op. 6 Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho. 

Návštevníci koncertu sa môžu tešiť aj výberu piesní z vianočného slovenského klenotu – Vianočnej omše Radostná zvesť Jozefa Halmu ako i jeho známej a obľúbenej hymnickej piesni Kráľovná nebies, ktorá bola premiérovaná práve pred 40 rokmi, no stále je aktuálna,  pre svoje posolstvo a melodickosť vždy „chytí“ poslucháča za srdce. Halmová tvorba bude zastúpená aj jeho skladbou Sancta Maria. Skladba má pôsobivý rytmus ktorý k latinským slovám Ave Maria padne ako uliaty a má v sebe kus talianskeho temperamentu. Pieseň je komponovaná v štýle romantizmu, avšak hudba je nadčasová. Na koncerte tieto skladby zaznejú v úprave Dušana Billa pre sólo, miešaný zbor a orchester.

Príbeh o príchode Kráľa ľudských sŕdc je odetý do pestrých šiat slov, zvykov, malieb a piesni.  Dramaturgia Vianočného koncertu ponúka preto pestrú paletu kolied, ktoré nám v obdivuhodnej a rozmanitej podobe po stáročia, na celom svete zvestujú zvesť biblického príbehu Tajomstva Narodenia Ježiša.

Neopakovateľnú atmosféru svätej noci, ktorá vyzýva ľudské duše k stíšeniu a prijatiu večne živej správy o Narodení, obohatí v závere koncertu obľúbená Gruberova Tichá noc. Vianočná hudba interpretované v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok.
Predpredaj vstupeniek je v sieti TICKETPORTAL.
https://www.ticketportal.sk/event/VIANOCNY_KONCERT_ADOREMUS_A_WARCHALOVCI-26134

Prostonárodnú vianočnú omšu z Kmeťovej zbierky uvedenú v Katedrále sv. Martina v Bratislave 26. decembra bude premiérovo vysielať RTVS v sviatočnom programe na Dvojke 25. decembra 2018 o 11:40.

Jozef Vrábel
tajomník ADOREMUS

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X