Vianočný stromček je už na Hlavnom námestí, vianočné trhy tento rok prinesú niekoľko noviniek

Kolaz bratislava vianoce.jpg
Foto: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Lucia Benediková, Katarína Svobodová

Hlavný vianočný trh bude tento rok dlhšie a prináša aj ďalšie novinky. Tešiť sa môžete na 70 predajcov a predajkýň a nebudú chýbať ani stánky neziskových organizácií.

Medzi novinky tohtoročných vianočných trhov patrí predĺženie Hlavného vianočného trhu až do Silvestra, vznik Prívetivej zóny na Primaciálnom námestí a pestrý kultúrny program. Do programu sa zapája viacero mestských organizácií a tento rok sa spojili aj všetky mestské časti.

Hlavný vianočný trh začína s predajom 23. novembra, slávnostné otvorenie sa uskutoční 24. novembra a po prvý raz bude trvať až do konca roka. Počas vianočných sviatkov bude zatvorený a po 27. decembri bude otvorená ešte približne polovica stánkov.

BKIS Otvorenie vianocnych trhov
Foto: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Lucia Benediková

Tešiť sa môžete na 70 predajcov a predajkýň, sortiment sa tento rok rozšíri aj o rozlievanú medovinu, ovocné vína či pivo. Neoddeliteľnou súčasťou trhov sú aj stánky neziskových organizácií, niektoré počas celého trhu a iné sa budú počas jednotlivých týždňov meniť. V ponuke jedál zas nájdete aj exotickejšie chute a na svoje si prídu vegáni aj vegánky.

Novinky aj tradície

Jednou z noviniek Bratislavských Vianoc bude Prívetivá zóna vytvorená v tesnej blízkosti Hlavného vianočného trhu – na Primaciálnom námestí. Má ísť o pokojné miesto určené najmä rodinám s deťmi, seniorov a iné zraniteľné skupiny.

Vznik Prívetivej zóny je odpoveďou na viaceré podnety, ktoré sme získali z dotazníka spokojnosti verejnosti po minuloročných Bratislavských Vianociach. Chceme, aby si vianočnú atmosféru v hlavnom meste mohli užiť aj ľudia s obmedzeniami, pre ktorých je pohyb v dave na Hlavnom vianočnom trhu náročný,“ vysvetľuje riaditeľka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Katarína Hulíková.

BKIS Otvorenie vianocnych trhov
Foto: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Lucia Benediková

Neoddeliteľnou súčasťou trhov je aj Vianočný les. Na Primaciálnom námestí vyrastie tento rok rekordný počet stromčekov od spustenia projektu, a to 34 stromčekov. Tieto stromčeky opäť vyzdobia deti z rôznych bratislavských mestských častí a poputujú k ľuďom, pre ktorých je kúpa stromčeka finančne náročná – do charitatívnych organizácií, domovov sociálnych služieb, združení pre ľudí bez domova, aj do rodín v náročnejšej sociálnej situácii.

Ekologicky a udržateľne

Samozrejmosťou už je aj kompostovateľný riad a vratné poháre, a celkový dôraz na čistotu a ekológiu. Na hlavnom námestí nájdete dve triediace stanice a na Primaciálnom námestí v rámci Prívetivej zóny jednu. Na Hlavnom námestí nájdete aj špeciálne popolníky na cigaretové ohorky. Cigaretový odpad sa stane súčasťou asfaltovej hmoty.

Stromček na Hlavnom námestí už stoji, a to aj vďaka Mestským lesom v Bratislave a najmä vďaka darcovi z mestskej časti Karlova Ves. Ide o 34-ročný smrek pichľavý (Picea pungens) s obvodom kmeňa 119 cm a výškou 12 metrov. Život vianočného stromčeka na Hlavnom námestí nekončí ani po Vianociach. Jeho konáre pôjdu do bratislavskej zoo ako potrava pre jej zvieracích obyvateľov.

Bohatý a pestrý program

Na Františkánskom námestí bude tiež program pre všetky vekové kategórie. Na svoje si prídu milovníci hudby, kníh či umenia. Okrem koncertov tak môžete navštíviť swapy oblečenia či detských hračiek, vianočná detská burza, tvorivé dielne aj silent disco.

Mimoriadny program je pripravený aj na Mikuláša (5.12.) či na deň svätej Lucie (13.12.), kedy BKIS chystá magickú Noc bosoriek. Všetky dôležité informácie spolu s programom zapojených mestských častí, mestských organizácií a organizátorov a organizátoriek nájdete na stránke Bratislavských Vianoc.

Stavanie stromceka bkis foto katarina svobodova.jpg
Foto: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Katarína Svobodová
Vianocny stromcek bkis.jpg
Foto: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Katarína Svobodová

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk