Video: Bratislavská vodárenská spoločnosť oslavuje 135. výročie uvedenia prvého vodovodu do prevádzky

Bratislavsky vodovod bratislavska vodarenska spolocnost.jpg
Reprofoto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Bratislavská vodárenská spoločnosť chce v tomto roku investovať do opráv 20 miliónov eur.

Bratislavská vodárenská spoločnosť odkladá z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie oslavy 135. výročia uvedenia prvého mestského vodovodu do prevádzky. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Peter Podstupka.

Ako dodal, aby BVS mohla fungovať ďalších 135 rokov, je nevyhnutné rozbehnúť rozsiahle investície do obnovy infraštruktúry.

Už v tomto roku preinvestujeme na opravy vodovodov a kanalizácií viac ako 20 miliónov eur a v budúcom roku toto číslo zdvojnásobíme,“ uviedol generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš.

Historická studňa

Presne pred 135 rokmi 4. februára 1886 sa spustila prevádzka prvého mestského vodovodu v Bratislave. Zo studní na ostrove Sihoť sa dopravovala voda cez čerpaciu stanicu v Karlovej Vsi priamo do mesta a prvého mestského vodojemu na Mudroňovej ulici,“ uviedol hovorca.

Historickú studňu si môžu záujemcovia pozrieť pri špeciálnych príležitostiach, keď BVS otvára svoje brány pre verejnosť.

Z dôvodu aktuálnych obmedzení v súvislosti s pandémiou COVID-19 sa tohtoročná oslava výročia vodární presúva na náhradný termín.

Spustenie vodovodu

Dňa 25. augusta 1884 sa začali práce na stavbe prvého mestského vodovodu a ukončené boli o rok neskôr, keď celú vodovodnú sieť odovzdali do testovacej prevádzky. 4. februára 1886 bol oficiálne spustený vodovod pre mesto Bratislava do plnej prevádzky.

Vodáreň dodávala denne vodu v objeme 3-tisíc metrov kubických. K dátumu spustenia vodovodu do prevádzky bolo k nemu pripojených 17 500 obyvateľov, teda tretina z vtedajšieho počtu 50-tisíc obyvateľov mesta,“ uviedol hovorca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk