Video: Bratislavské bábkové divadlo by mohlo byť po rokoch zrekonštruované, kraj pripravuje súťaž

Bratislavske babkove divadlo bsk.jpg

Bratislavský samosprávny kraj má už stavebné povolenie a pripravuje súťaž na zhotoviteľa.

Rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla (BBD) sa blíži k realizácii. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Trinásť rokov uplynulo odvtedy, čo sa prvýkrát začalo hovoriť o rekonštrukcii BBD. Po rokoch stagnácie BSK projekt oživuje,“ uviedla hovorkyňa.

Úrad už má v rukách stavebné povolenie a pripravuje súťaž na zhotoviteľa. Divadlo čaká kompletná rekonštrukcia zvonku aj zvnútra, vrátane nového foyer, javiska a hľadiska. BBD bude mať aj úplne nové svetelné a zvukové technológie.

Ideová príprava

Ideová príprava rekonštrukcie BBD sa začala už v roku 2008. „Najväčší problém spôsobila v minulosti firma Euro-Building. Ide o smutne známu firmu, ktorá vyhrala na základe najnižšej ceny a nebola schopná splniť to, k čomu sa zaviazala. Úmyselne nám odsabotovala výstavbu a to celý proces zastavilo a natiahlo,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

V súčasnosti máme v rukách povolenie od stavebného úradu pokračovať v rekonštrukcii a finalizujeme spustenie verejného obstarávania na zhotoviteľa. Vďaka tomu po dlhých rokoch odkladania môžeme konečne začať stavať,“ dodáva vedúca oddelenia kultúry BSK Svetlana Waradzinová.

Projekt rekonštrukcie

Až súčasné vedenie BSK sa rozhodlo v roku 2018 projekt rekonštrukcie opätovne vzkriesiť.

Rekonštrukcia sa síce spustila, avšak zhotoviteľ zo stavby odišiel a dielo nechal nedokončené. V roku 2019 samosprávny kraj projekt prepracoval a požiadal o udelenie súhlasu od stavebného úradu aj Krajského pamiatkového úradu v Bratislave,“ vysvetlila hovorkyňa BSK.

Spustenie rekonštrukcie minulý rok oddialila petícia obyvateľov za záchranu lipy, ktorú sa napokon podarilo zachrániť a zapracovať do projektovej dokumentácie.

Provizórne podmienky

Bratislavské bábkové divadlo vzniklo v roku 1957 pod názvom Štátne bábkové divadlo. Po nevyhnutnej rekonštrukcii v polovici 80. rokov minulého storočia existovalo tri desaťročia v provizórnych podmienkach.

Od konca roku 2014, keď bola scéna z dôvodu nevyhovujúcich technicko-bezpečnostných podmienok v budove zatvorená, je BBD nútené fungovať v cudzích priestoroch,“ uviedla hovorkyňa.

BBD má na konte 183 premiér a viac ako 13-tisíc predstavení doma a vo svete. „V Bratislavskom kraji je jediným kamenným bábkovým divadlom,“ uzavrela Forman.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk