Video: Bratislavské Vianoce sú otvorené, vianočné trhy nahradí špeciálny sviatočný program

Otvorenie vianocna bratislava koronavirus.jpg
Reprofoto: www.facebook.com

Z dôvodu aktuálnej situácie mesto tento rok zruší tradičné vianočné trhy aj silvestrovský ohňostroj.

Vianočné trhy v hlavnom meste Bratislave tento rok nahradí špeciálny sviatočný program.

Prvú adventnú nedeľu rozsvietil primátor Matúš Vallo vianočný stromček na Hlavnom námestí v závere vianočného livestreamu z bratislavských uličiek, a otvoril tak Bratislavské Vianoce,“ informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová a dodala, že pre aktuálnu pandemickú situáciu mesto rozhodlo, že tento rok zruší tradičné vianočné trhy aj ohňostroj na Silvestra.

Bratislavčanom však ponúka bezpečnú alternatívu, ktorá má do ulíc priniesť vianočnú atmosféru v tomto sviatočnom období,“ doplnila.

Program s hudobnými vystúpeniami

Od prvej adventnej nedele až do nedele 20. decembra mesto v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS) pripravili online Štúdio Klarisky – moderovaný program s hudobnými vystúpeniami a diskusiami každú nedeľu a štvrtok.

V čase online štúdia budú na Farskej ulici pred Klariskami mini vianočné trhy s ponukou výrobkov chránených dielní – Vianočná ulička,“ uviedla hovorkyňa. Podchod na Klariskej ozdobí 14 vianočných vitrín s autorskými ilustráciami, ďalšie svetelné inštalácie sú umiestnené na viacerých miestach Bratislavy v spolupráci s Bielou nocou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ulice mesta skrášľuje aj outdoorová výstava reprodukcií umeleckých diel so zimnými motívmi zo zbierok Galérie mesta Bratislavy spolu s vianočne ladenou svetelnou výzdobou,“ doplnila.

Stromček so snehuliakom

Pod bránou Primaciálneho paláca je až do 6. januára 2021 umiestnený stromček so snehuliakom. Na Hlavnom námestí osadili 17-ročnú, 12 metrov vysokú jedľu bielu, ktorú darovala rodina z Karlovej Vsi.

Novinkou sú vyrezávané drevené ozdoby na stromček, ktoré pochádzajú z dielne majsterky ÚĽUV Jany Majerskej. Námestie bude zdobiť aj drevený betlehem s ľudovými motívmi od tej istej autorky,“ informuje mesto.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Remeselníci a výrobcovia ÚĽUV sa budú striedať v niekoľkých predajných stánkoch na Hlavnom námestí a ponúknu tradičné slovenské výrobky až do nedele 20. decembra.

Originálnu výzdobu vianočného lesa z prírodných materiálov pripravia deti z bratislavských materských, základných, umeleckých škôl a Centrum pre deti a rodiny z Bratislavy,“ doplnilo mesto.

Vianoce v v mestskom divadle

Prvú adventnú nedeľu sa začína aj vianočný program v mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava. „Ide o svetelnú projekciu básne Advent od P. O. Hviezdoslava na budove divadla, hudobné pásma a diskusie s hercami, ktoré budú dostupné online alebo v obmedzenom počte podľa platných nariadení priamo v hľadisku,“ vysvetľuje magistrát.

Vdecembri ožije nábrežie Dunaja svetelnými kresbami vizuálnej umelkyne a sochárky Niny Augustín Šoškovej, ktoré vznikli v spolupráci so svetelným dizajnérom Robertom Farkašom. Do 7. januára bude nasvietený Starý most v štýle zimných západov slnka na Dunaji.

Čítanie vianočnej literatúry

Vo výkladoch Mestskej knižnice na Kapucínskej a tiež ako online živý prenos prebiehať čítanie slovenskej literatúry s vianočnou tematikou v podaní hereckých osobností,“ dodáva.

Vzhľadom na aktuálnu situácie a možné zmeny v platných nariadenia je potrebné sledovať aktuálny program na stránke mesta tu, kde sa nachádza aj kompletná mapu udalostí Bratislavských Vianoc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk