V pondelok prebehla na území celého Slovenska akcia, ktorú mala pod palcom Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Osvetovej činnosti sa aktívne zúčastnili aj príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky, ktorí vodičov učili, ako správne púšťať hendikepovaných cez priechod pre chodcov.
Ako uviedla Polícia SR v statuse na sociálnej sieti Facebook, počas Dňa bielej palice, ktorý bol v pondelok 15. októbra vo všetkých krajoch, bolo zaznamenaných viac než 8-tisíc motorových vozidiel.
Polícia vyhodnotila akciu a pozrela sa na to, koľko percent z vodičov v jednotlivých krajoch nezastavilo napriek tomu, že videlo na priechode stáť nevidiaceho chodca, ktorý sa chcel dostať na druhú stranu cesty.
Podľa vyhodnotenia to vyzerá tak, že vodiči z Bratislavského kraja sú k nevidiacim neohľaduplní. V celoslovenskom priemere nevidiacim nezastavilo 21 percent vodičov.
Bratislavský kraj dopadol takto (percentá vodičov, ktorí v jednotlivých krajoch nezastavili na priechode pre chodcov nevidiacim):
Košický kraj – 30,1%
Bratislavský kraj – 29,7%
Prešovský kraj – 27,7%
Nitriansky kraj – 18,4%
Trenčiansky kraj – 17,4%
Trnavský kraj – 15,5%
Žilinský kraj – 13,5%
Banskobystrický kraj – 12,2%
Ako vidno zo štatistiky, v počte nezastavení skončil Bratislavský kraj na druhom mieste. Vyššie percento vodičov nezastavilo už len v Košickom kraji.
Na vodičov a nevidiacich dohliadali aj príslušníci bratislavskej mestskej polície. Ako uviedla Mestská polícia v Bratislave na svojej webovej stránke, v rámci svetového dňa Bielej palice dozerali na správanie vodičov na šesťdesiatich priechodoch pre chodcov v 51 slovenských mestách. „Každý z vodičov bol policajnými hliadkami zastavený a bol buď pochválený, alebo poučený. Vodiči, ktorí chodcov ohrozili, dostali leták. Tí, ktorí pred priechodom zastavili, boli obdarovaný voňavým autíčkom. Nikto však nebol pokutovaný,“ uviedla bratislavská mestská polícia.
Ako ďalej mestská polícia dodala, tento ročník bol aj s novinkou, a síce, že sa zamerali na architektonické bariéry z hľadiska ľudí so zrakovým postihnutím. „Iba dostatok informácií o možnostiach, schopnostiach a spôsobe mobility nevidiacich a slabozrakých môže pomôcť pri tvorbe úprav, ktoré im pohyb v priestore uľahčujú,“ vysvetlila bratsilavská polícia.
Aj preto si jej hliadky posvietili na centrum metropoly, kde necelé šytri hodiny sledovali prekážky dočasného charakteru, ktoré sú umiestnené na umelých vodiacich líniách na Obchodnej ulici, Námestí SNP a Štúrovej ulici.
„Identifikovali sme 25 vozidiel, ktoré parkovali na umelých vodiacich líniách. Vodiči boli poučení a dostali informačný leták. Treba však poznamenať, že väčšinou šlo o vozidlá zásobovania. Vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti Obchodnej ulice, existenciu električkovej trate a zvolený časový úsek určený na zásobovanie vozidlá vo väčšine prípadov nemali možnosť zaparkovať mimo týchto vodiacich línií. Reklamné pútače, ktoré nemajú čo hľadať na vodiacich líniách, ani žiadne iné bariéry sme vo vybranom čase v tejto lokalite nespozorovali,“ uzavrela bratislavská mestská polícia.
Štátna polícia zároveň prikladá video, ktoré vodičom vysvetľuje, ako správne púšťať nevidiacich cez priechod pre chodcov. Video si môžete pozrieť: TU.