VIDEO: Chátrajúci, no stále krásny Rusovecký kaštieľ: Očarí vás aj po viac ako 300 rokoch

Rusovecký kaštieľ
Foto: Patrik Kopčan photography

Rusovecký kaštieľ je už roky zanedbaný. Aj napriek tomu má však stále čo ponúknuť, o čom svedčí jeho najnovšie video.

Kaštieľ v Rusovciach má bohatú históriu. V 13. storočí stál v Rusovciach ešte ako hrad Uruzwar, jeho 1. majiteľom bol Herrand Hédervári. V roku 1656 bol hrad prestavaný na kaštieľ.

Najväčší rozkvet zažilo sídlo s príchodom rodu Zichyovcov. Emanuel Zichy dal pre svoju manželku prestavať kaštieľ v roku 1843 do neogotického štýlu, čo je i súčasná podoba kaštieľa. K sídlu pribudol veľký anglický park s množstvom drevín a v interiéri dominovali neogotické prvky. Vzorom pre prestavbu boli anglické gotické sídla zo 16. storočia.

Rusovecký kaštieľ
Súčasný vzhľad Rusoveckého kaštieľa. Foto: Patrik Kopčan photography

Obe svetové vojny sa podpísali na chátraní kaštieľa. Počas I. svetovej vojny sa využívali priestory ako lazaret. Počas II. svetovej vojny došlo k jeho rozkrádaniu nemeckými a sovietskymi vojakmi. Majitelia kaštieľa sa rokmi menili, v súčasnosti je v správe Úradu vlády Slovenskej republiky.

Pred Vianocami sa objavili fotografie poukazujúce na krásu kaštieľa aj po viac než 300 rokoch. Autorom je Patrik Kopčan a fotografie vznikli v spolupráci s Úradom vlády Slovenskej republiky.

Rusovecký kaštieľ
Kaštieľ očarí aj dnes. Foto: Patrik Kopčan photography
Rusovecký kaštieľ
Rusovecký kaštieľ roky chátra. Foto: Patrik Kopčan photography

Vzniklo i video trvajúce 4 minúty, ktoré ukazuje zachovalé a stále krásne časti stavby, ale i tie, na ktorých sa podpísal zub času.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk