Video: Dočkajú sa obce regiónu Malokarpatska pokoja? Kraj pripravuje pokračovanie obchvatu

Obchvat malokarpatska smer grob 696x522 1.jpg
Foto: ilustračné, bratislavskykraj.sk

V príprave sú ďalšie etapy obchvatu, samosprávny kraj spustil proces posudzovania stavby na životné prostredie EIA.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravuje pokračovanie obchvatu obcí regiónu Malokarpatska. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman. Prvú etapu odovzdal samosprávny kraj motoristom v októbri minulého roka.

V príprave sú už ďalšie etapy, konkrétne obchvat Svätého Jura, Pezinka, Viničného, Modry a Dubovej. „BSK už spustil proces posudzovania stavby na životné prostredie (EIA),“ uviedla Forman.

Účelom štúdie, ktorú župa predložila do procesu EIA, je technicky, dopravne, ekonomicky a environmentálne vyhodnotiť varianty a vybrať najvhodnejšie riešenie úsekov na ceste II/502, a to konkrétne Pezinok (obchvat), Pezinok – Modra a preložka cesty II/503 Viničné (obchvat).

Cieľom projektu je podľa Forman zabezpečiť rýchle a bezpečné dopravné prepojenie Bratislavy s Pezinkom a Modrou, ako aj do rekreačnej oblasti západného Slovenska, a odkloniť tranzitnú dopravu mimo intravilánov miest a obcí, čím príde k odľahčeniu existujúcej cesty II/502.

Jedna z najvyťaženejších

Cesta II/502, ktorá vedie cez Svätý Jur, Pezinok a Modru, patrí dlhodobo k najvyťaženejším regionálnym cestám v kraji aj v rámci Slovenskej republiky,“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba.

Denná intenzita dosahuje až 25-tisíc áut, čo má negatívny dopad na kvalitu života obyvateľov miest a obcí. „Preto sme v spolupráci s primátormi a starostami pripravili trasovanie obchvatu Malokarpatska, ktorý presmeruje tranzitnú dopravu mimo intravilánov obcí,“ dodal Droba.

Cesta II/502 prepája významné regionálne centrá a je spojnicou hospodársko-rekreačnej oblasti západného Slovenska na východnom úpätí Malých Karpát s Bratislavou.

Začína sa napojením na cestu II/572 v križovatke Račianske mýto v Bratislave, prechádza cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Kráľovú, Častú a končí napojením sa na cestu II/499 vo Vrbovom. Cesta II/502 je vybudovaná ako štvorprúdová v úseku medzi Bratislavou a miestnou časťou Grinava v Pezinku.

Neuspokojivý stav

Súčasný stav, najmä cestný prieťah intravilánom miest Svätý Jur, Pezinok a Modra, je podľa riaditeľky odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbory Lukáčovej možné klasifikovať ako výrazne neuspokojivý.

Cesta má podľa nej nepriaznivé smerové a výškové pomery a na trase sa nachádzajú bodové závady, ako napríklad zúžené profily. Problematická je aj priama obsluha priľahlých objektov či veľký počet priechodov pre peších vo Svätom Jure a Pezinku.

Tie výrazne znižujú kapacitu a tak často vznikajú dopravné zápchy, čo má negatívny vplyv na bezpečnosť dopravy a komfort jazdy, vysvetlila Lukáčová s tým, že vysoký počet automobilov v intraviláne znižuje bezpečnosť chodcov a cyklistov. Veľkým problémom je tiež tranzitná doprava.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk