Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Rázsochy
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: BratislavaDeň

VIDEO + FOTO: Mala to byť nemocnica 3. tisícročia, v súčasnosti sú Rázsochy strašiakom Lamača

Štátny projekt mal priniesť unikátnu a špičkovú nemocnicu, aká by v Bratislave nemala konkurenciu. Nemocnica Rázsochy blízko križovatky Patrónka mala byť nemocnicou 3. tisícročia. Dnes je však z budovy len ďalšia bratislavská stavba – opacha.

Nemocnica Rázsochy mala byť nemocnicou, ktorá mala konkurovať tým svetovým – svojou veľkosťou, modernou technológiou a ponukou služieb. Rásť začala v Lamači v roku 1985. Do jej výstavby sa pustil štát. Súčasťou budovy mala byť fakultná nemocnica, laboratóriá, internáty pre študentov medicíny, posluchárne či byty pre zamestnancov nemocnice. Stavba mala byť podľa pôvodných plánov dostavaná v roku 1993. V roku 1992 sa práce na stavbe prvýkrát na dlhšie obdobie pozastavili (v tomto čase bola vybudovaná hrubá stavba, teda nosný skelet a múry). Štát sa totiž rozhodol nemocnicu rozšíriť a tak v roku 1997 pribudla jednotka intenzívnej starostlivosti, heliport a príjazdová rampa a práce v Lamači pokračovali. Nemocnica však vyžadovala na výstavbu čoraz viac financií a projekt začal upadať. Vláda v roku 2000 financovanie projektu pozastavila.

Nemocnica Rázsochy
Skelet nemocnice Rázsochy sa nachádza pri križovatke Patrónka.Foto: BratislavaDeň

Skrýša mladých a bezdomovcov

Hoci od začiatku výstavby uplynulo viac ako 30 rokov, vybudované sú iba základy nemocnice a do jej priestorov nie je možné presťahovať lekárskych odborníkov či pacientov. Boli sme sa pozrieť, ako nedostavaná nemocnica momentálne vyzerá.

Nemocnica Rázsochy
Takto vyzerá príjazdová cesta do skeletu nad Lamačom.Foto: BratislavaDeň

Nemocnica sa hrdo „pýši“ nad mestskou časťou a vidieť ju už z diaľky. Prístupovú cestu k stavbe lemujú stromy a kroviny, z ktorých sú mnohé popadané. Areál stráži bezpečnostná služba a budovu obkolesuje dvojitý plot.

Nemocnica Rázsochy
Vstup do areálu stráži už roky bezpečnostná služba.Foto: BratislavaDeň
Nemocnica Rázsochy
Skelet nemocnice Rázsochy.Foto: BratislavaDeň

„Bývajú tam pravidelne bezdomovci, majú tam svoje pelechy. Je to aj skrýša pre mladých, syn sa tam kedysi chodil zašívať s partiou,“  opísal domáci obyvateľ, ktorý sa zaujíma o kauzu stavby Rázsoch od začiatku. Tvrdí, že za 20 rokov, čo v Lamači býva, si už na pohľad na opachu zvykol. „V minulosti sa Lamač snažil toto všetko riešiť, navrhol premeniť Rázsochy na vedecký objekt, no neboli peniaze a tým všetko haslo,“  dodáva na záver obyvateľ.

Postaví sa nová nemocnica?

Za pôsobenia vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera sa v roku 2017 rozhodlo o zbúraní nemocnice, ktoré by malo prebehnúť v tomto roku. Následne by sa malo začať s výstavbou novej nemocnice. S otázkou, kedy sa má začať stavať, sme sa obrátili na Ministerstvo zdravotníctva SR: „Aktuálne pri optimistickom scenári by sa výstavba mohla začať v roku 2021.“  Ministerstvo zdravotníctva SR však pripúšťa, že predpokladaná výstavba sa môže oneskoriť: „Ministerstvo zdravotníctva musí dodržiavať zákonom stanovené lehoty pre proces verejného obstarávania, ako aj samotného povoľovacieho procesu podľa stavebného zákona a z uvedených skutočností môžu nastať v plánovaných činnostiach časové posuny.“

Čo si myslia o nemocnici Bratislavčania?

Na skelet v Lamači sme sa opýtali aj samotných Bratislavčanov. Zaujímalo nás, aký je ich názor.

„Je to hanba, že mesto začne stavať a nechá to tak. Celé Rázsochy treba zbúrať.“  Natália, obyvateľka Bratislavy

„Myslím si, že nemocnicu treba a snáď bude kvalitná, ale to už my neovplyvníme. (úsmev)“  Martin, obyvateľ Bratislavy

„Zbytočne preinvestované milióny a je to nepoužiteľná zrúcanina. Myšlienka bola dobrá, ale po prevrate už neboli peniaze na dokončenie.“  Jozef, obyvateľ Bratislavy

„Veľa rečí, no ako sa povie, skutek utek. Rászochy sa nikdy nedostavajú, to vedia všetci, pretože nie sú na to potrebné financie. Keď chce štát novú nemocnicu, tak jedine zbúrať a postaviť nanovo.“  Lukáš, obyvateľ Bratislavy

„Vrazili sa do toho milióny, no nič z toho. Je to jedna veľká nedostavaná obluda zaberajúca miesto.“  Dominik, obyvateľ Bratislavy

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X