Video: Mesto má dizajn manuál pre zastávky a prístrešky mestskej hromadnej dopravy

Verejny priestor zastavky mib manual.jpg
Reprofoto: www.youtube.com

V Bratislave pribudne do konca roka 2022 vyše 200 nových prístreškov na zastávkach MHD.

Bratislava má dizajn manuál pre zastávky a prístrešky mestskej hromadnej dopravy (MHD), v nasledujúcich rokoch plánuje ich veľkú obnovu. V tlačovej správe o tom informovala Annamária Ondrejková z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Dopravný podnik Bratislava (DPB) plánuje v ďalších rokoch vymeniť desiatky zastávok a prístreškov MHD. Mnohé pribudnú najmä na miestach, kde doteraz chýbali. Ich dizajn má vychádzať z nového manuálu, ktorý pripravil MIB,“ uviedla Ondrejková.

Dokument, podľa ktorého budú nové zastávky a prístrešky MHD osádzané, je voľne dostupný na tejto adrese.

V hlavnom meste pribudne do konca roka 2022 vyše 200 nových prístreškov na autobusových, trolejbusových a električkových zastávkach. Verím, že aj takýmito krokmi prilákame do mestskej hromadnej dopravy čo najviac cestujúcich,“ dodal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zatraktívnenie verejnej dopravy

Jedným zo spôsobov, ako podľa mesta zatraktívniť verejnú dopravu pre ľudí, je modernizácia zastávok a prístreškov.

Zmena k lepšiemu sa udeje aj vďaka dokumentu s názvom Princípy a štandardy zastávok MHD, ktorého autormi sú odborníci z MIB. Jednotná koncepcia zastávok MHD pozitívne ovplyvní podobu verejných priestorov a ľudia sa budú cítiť vo vlastnom meste lepšie,“ vysvetlila Ondrejková.

Dostatočná veľkosť

Nové zastávky majú byť dostatočne veľké, aby nevznikali kolízne situácie medzi cestujúcimi. Pribudnú nové vitríny, ktoré ochránia grafikon pred vandalizmom či dažďom.

Mnohé funkčné prvky, ako sú koše na odpad či informačné tabule, budú osádzané štandardizovane, vďaka čomu sa zastávky vizuálne zjednotia,“ poznamenala Ondrejková.

Manuál tiež reaguje na klimatickú krízu a prináša možnosti, ako k zastávkam vysádzať zeleň, napríklad vo forme zelenej strechy prístrešku či umiestňovania solárnych panelov. Novinkou je, že v jednom prístrešku bude možné umiestniť len jeden citylight s reklamou.

Výmena zastávok

S dokumentom sa postupne oboznamujú mestské organizácie, predovšetkým DPB, ktorý zastrešuje výmenu väčšiny zastávok v meste.

Napríklad nedávno zrekonštruovaná zastávka na Račianskom mýte je jedna z prvých, kde už uplatnili viaceré princípy z nového manuálu,“ skonštatovala Ondrejková. Princípy a štandardy zastávok MHD sú súčasťou Manuálu verejných priestorov, ktorý bol verejnosti predstavený minulý rok.

Manuál s jednotlivými princípmi a štandardmi na konkrétne oblasti nastavuje jasné pravidlá, ako by sa mali verejné priestory v meste tvoriť a obnovovať. Po princípoch a štandardoch zelene pribudnú v najbližšom čase ešte princípy osvetlenia, dláždenia či osádzania reklamy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk