Video: Mestské lesy zrekonštruovali dve historické ľadovne na Železnej studničke

Ladovna mestske lesy bratislava.jpg

Opravené ľadovne budú pre verejnosť sprístupnené počas víkendu 12. – 13. decembra.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) zrekonštruovali dve historické ľadovne na Železnej studničke. V tlačovej správe o tom informoval hovorca MLB Marek Páva.

Na Železnej studničke sme zrekonštruovali dve vzácne, historické ľadovne z čias Ferdinandových kúpeľov. Ľadovne budú pre verejnosť sprístupnené počas víkendu 12. – 13. decembra,“ uviedol hovorca a dodal, že mestské lesy v spolupráci s Bratislava Tourist Board (BTB) opravili pivnice, ktoré doteraz slúžili ako nevzhľadné skladisko odpadu.

Pivnice vyčistili, opravili omietky vstupného portálu, ošetrili vnútorné klenbové konštrukcie a odstránili nevhodné zásahy z minulosti. Môžu tak slúžiť novému účelu,“ doplnil.

Symbolické vianočné trhy

Nenápadné pivnice zapustené vo svahu oproti objektu Rotunda pri kontajnerovom bufete postavili v 18. storočí. „Počas najväčších zimných mrazov sa do ľadovní navozili kusy ľadu z blízkeho potoka Vydrica, ktoré potom počas celého roka chladili potraviny, pivo, víno a šampanské,“ vysvetlil hovorca a dodal, že ľadovne budú slúžiť na akcie pre verejnosť, akou bola napríklad edukačná výstava Noc netopierov organizovaná MLB.

Priestory budú k dispozícii aj lokálnym vinárom na nekomerčnú prezentáciu ich vín,“ doplnil.

Otvorenie bude spojené aj so symbolickými vianočnými trhmi, kde si od našich pracovníkov budú môcť záujemcovia kúpiť výrobky z MLB ako kŕmidlá pre vtáky, drevené svietniky či medové sety. Obe pivnice sa nachádzajú na Železnej studničke pri odbočke na Kačín, hneď pri asfaltovej ceste.

Mestské lesy v Bratislave

MLB spravujú viac ako 3-tisíc hektárov lesa vo vlastníctve hlavného mesta SR. Patria sem obľúbené miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany.

Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa zameriavajú aj na podporu ochrany prírody, ekovýchovu pre deti a šetrnú formu lesného hospodárstva. Aktivity BTB v rámci projektu Turistom vo vlastnom meste sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk