VIDEO: Môže za pokazené hlasovanie o hazarde primátor?

Primátor Ivo Nesrovnal
SITA

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal chce, aby bratislavskí mestskí poslanci opätovne rokovali a hlasovali o návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu na území hlavného mesta na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Podľa videa, ktoré „uniklo“, ukazuje situáciu ohľadom piatkového neodsúhlasenia hazardu v inom svetle, ako sa na prvý pohľad zdalo. Primátor Ivo Nesrovnal si na pondelňajšom brífingu síce stál za svojím a tvrdil, že „bol pošliapaný názor 136 139 Bratislavčanov v historicky najväčšej petícii. Skupina 17 poslancov pošliapala dvakrát svoje vlastné vyhlásenia, poprela svoj podpis pod petíciu a poprela svoje vlastné hlasovanie zo 16. januára.“

Na úvod uviedol, že „toto hlasovanie smeruje k zabetónovaniu súčasného stavu a takýto výsledok ja nemienim akceptovať. Preto zvolávam petičný výbor, aby sme dohodli ďalší postup, pretože chcem, aby o nariadení mestské zastupiteľstvo rokovalo opätovne.“

Primátor chce, aby sa druhýkrát hlasovalo o pôvodnom návrhu, čiže i absolútnom zákaze hazardu v Bratislave. „Poslancov budem žiadať, aby vyhoveli tomuto návrhu. Ak by to prešlo, bude to prvýkrát, keď Bratislava bude mať navrch pred kasínami a herňami. Bude to Bratislava, ktorá bude ťahať za dlhší povraz a nemusí sa potupne prizerať rozširovaniu kasín a herní na svojom území. Je to zápas, ktorý sa pre mňa nikdy nekončí,“ tvrdí Nesrovnal.

Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve chcel poslanec Slavomír Drozd, aby sa primátor nechal hlasovať o procedurálnom návrhu, podľa ktorého by sa jednotlivo hlasovalo o štyroch bodoch, aby sa hazard mohol regulovať a nemusel sa úplne zakázať. „O tom sa, myslím, nemusí hlasovať, proste to zohľadníme pri hlasovaní. Keď to niekto navrhne, tak to tak bude,“ odpovedal a neskôr dodal, že sa bude hlasovať jednotlivo, ako to navrhol poslanec Drozd. Primátor však slovo nedodržal a VZN o zákaze hazardu neprešlo.

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify vo svojom stanovisku uvádza, že prohibícia v oblasti hazardu len posilní on-line hazardné hry a podporí vznik nelegálnych herní. Mesto podľa združenia stratí financie, kontrolu nad legálnym hazardom a závislých hráčov neubudne. „Očakávame, že mestské zastupiteľstvo na svojom najbližšom zasadnutí dostane na stôl VZN, ktoré nechá luxusné herne a kasína v hoteloch a v obchodných centrách, ktoré takmer vôbec nenavštevujú sociálne odkázaní občania. Bolo by to v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy, ktorá tak nepríde o finančné prostriedky, ktoré prostredníctvom hazardu prinášajú turisti. Zároveň očakávame od prevádzkovateľov herní a kasín, aj na základe ich verejného prísľubu, že nebudú zvyšovať počet herní v Bratislave, ktorá si zaslúži spravodlivú, racionálnu a adresnú reguláciu hazardu, a to aj iných typov hazardných hier, nielen herní a kasín,“ upozorňuje zástupca riaditeľa aliancie Tomáš Szmrecsányi.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk