Stavebnými úpravami prešla kuchyňa, sklady, priestory na prvom nadzemnom podlaží a jedáleň školy.
Od októbra sa žiaci Základnej školy (ZŠ) na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke stravujú vo vynovenej jedálni za takmer 270-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.
„ZŠ Anatolija Karpova v Petržalke má vďaka ďalšej investícii mestskej časti zrekonštruovanú kuchyňu s jedálňou a skladovacími priestormi,“ uviedla.
Petržalka počas posledných troch rokoch investovala do rekonštrukcií kuchýň a jedální vo svojich základných a materských školách približne 720-tisíc eur.
Moderná a funkčná
Rozsiahlymi stavebnými úpravami prešla kuchyňa, sklady, priestory na prvom nadzemnom podlaží a jedáleň ZŠ Anatolija Karpova na Černyševského ulici, ktorá funguje už 33. rok.
„Najmä kuchyňa a skladovacie miestnosti mali rokmi opotrebovaný itinerár, ako aj problém so zatekaním,“ spresnila Halašková. Ako doplnila, pri oprave nešlo iba o estetickosť, ale najmä o funkčnosť, ktorá teraz zodpovedá moderným hygienickým štandardom.
„Celkovo sa účet za opravy vyšplhal približne na 197-tisíc eur a kuchynské zariadenie stálo našu samosprávu ďalších zhruba 70-tisíc eur,“ dodala.
Obslúženie stoviek stravníkov
V kuchyni pribudli nové gastronádoby aj konvektomat s kapacitou pre 20 plechov. „Kuchyňa tak vie obslúžiť až 800 stravníkov, čo ďaleko prevyšuje potreby školy,“ vysvetľuje Miloš Holán z referátu investičných činností miestneho úradu.
Rekonštrukcia zahŕňa tiež výmenu obkladov, podláh a stierok. Inštalovali aj novú vzduchotechniku, rozvody vody a elektriny.
„Momentálne prebiehajú dokončovacie práce na podzemnom podlaží, kde sa realizujú posledné úpravy stien a vstupných schodov. Tie umožnia zásobovanie priamo do kuchyne,“ doplnila Halašková.
Chýba personál
Najväčšej mestskej časti v Bratislave stále chýba personál v školských kuchyniach, najmä kuchári a pomocné sily. Voľné pracovné pozície sa Petržalka snaží obsadzovať priebežne.
Počas leta napríklad spustila náborovú kampaň, ktorou motivuje pedagogických aj nepedagogických zamestnancov pracovať práve v jej materských a základných školách.
„Aj vďaka tejto aktivite sa tretej najväčšej slovenskej samospráve podarilo získať dostatok pedagógov aj pre 250 novovytvorených miest v jej materských školách,“ uzavrela hovorkyňa Petržalky.