Video: Práce na obnove kaštieľa v Čunove napredujú, už budúci rok tu bude ekocentrum

Kastiel cunovo rekonstrukcia ekocentrum.jpg

Čunovský kaštieľ spolu s priľahlou záhradou a sýpkou prechádza komplexnou pamiatkovou obnovou.

Obnova kaštieľa v Čunove napreduje, v budúcom roku tam vznikne ekocentrum. Ako informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na svojej webovej stránke, rekonštrukcia by mala byť ukončená v druhej polovici roka 2023.

Čunovský kaštieľ spolu s priľahlou záhradou a sýpkou prechádza komplexnou pamiatkovou obnovou s dôrazom na zachovanie historicky cenných architektonických prvkov,“ konštatuje samospráva.

Záchrana a využitie kaštieľa

Výsledkom rekonštrukcie, ktorú spustil BSK v máji 2021, bude ekocentrum prístupné domácim aj zahraničným návštevníkom a účastníkom environmentálnych vzdelávacích programov.

Ide nielen o záchranu vzácneho kaštieľa, ale aj o vytvorenie unikátneho environmentálneho a vzdelávacieho centra, ktoré v regióne dlhodobo absentuje,“ uviedol na poslednom kontrolnom dni predseda BSK Juraj Droba.

V priestoroch vznikne interaktívna expozícia zameraná na rôzne zložky prírodného dedičstva regiónu spolu s tvorivými dielňami a multifunkčnou sálou.

Financovanie obnovy kaštieľa

Samosprávny kraj financuje obnovu kaštieľa s podporou partnerov a z externých zdrojov.

Rozbehli sme spoluprácu s rakúskymi aj maďarskými partnermi, zohnali európske peniaze a postupne meníme schátraný čunovský kaštieľ na moderné ekocentrum, ktoré bude slúžiť všetkým – od škôlkarov po vysokoškolákov, od bežných turistov po odbornú verejnosť,“ poznamenal Droba.

Ako dodal, spolu s kaštieľom revitalizujú aj záhradu a priľahlú sýpku, s dôrazom na pôvodnú architektúru a pod dohľadom pamiatkarov. „Ak všetko pôjde podľa plánu, ekocentrum by malo byť hotové v druhej polovici roka 2023 a v oblasti ekourizmu bude mať nadnárodný význam,“ uzavrel predseda BSK.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk