VIDEO: Primátor chce obnoviť amfiteáter na Devíne, takéto sú jeho plány

Devínske nábrežie
maps.google.sk

Devínsky amfiteáter, stojaci priamo pod Devínskym hradom, od 90. rokov chátra. Primátor Ivo Nesrovnal oznámil, že mesto chce amfiteáter obnoviť, zatiaľ mu v tom však bráni súdny spor o vlastníctvo budovy.

Ako priamo na mieste vyhlásil primátor, „od roku 1990 má priestor prenajatý jedna švédska firma a evidentne nedodržala svoje záväzky. V súčasnosti prebieha súdny spor, kto je vlastne majiteľom a správcom tohto objektu. Chceme vrátiť tomuto objektu život, vpustiť sem ľudí, obnoviť kultúru, chceme ho zrevitalizovať, odstrániť náletovú zeleň, obnoviť javisko, hľadisko, robiť tu kultúrne predstavenia. S týmto cieľom sme sa už veľakrát stretli s tou spoločnosťou, tlačíme na nich, rokujeme, aby sme našli riešenie, ktoré bude výhodné pre Bratislavu. Žiaľ, nedárí sa nám to. Spoločnosť stále tvrdí, že ona je vlastníkom a nechce s mestom ďalej rokovať. Konanie na súde je teraz prerušené, dúfam, že sa čoskoro obnoví a súdy dajú mestu za pravdu, pretože stav tohoto nádherného miesta je skutočne hanbou pre Bratislavu.“

Súdny spor sa ťahá už od roku 2008. Amfiteáter má totiž od roku 1990 prenajatá švédska firma Seafly. Hoci mesto na prvom stupni súd v roku 2012 vyhralo a Okresný súd Bratislava I návrh švédskej spoločnosti zamietol, odvolací Krajský súd v Bratislave rozsudok v roku 2014 potvrdil len sčasti. Opäť sa preto spis vrátil na okres.

Budova na brehu Dunaja je významná z toho dôvodu, že ide o jediný zachovaný objekt hitlerovskej Tretej ríše na Slovensku. Po roku 1989 prešla budova do správy Mestského múzea, ktoré ju na 99 rokov bezplatne prenajalo štokholmskej spoločnosti Seafly. Tá ju mala podľa zmluvy zrekonštruovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk