Mestská časť sa pridala do programu Mestské včely, ktorý funguje v Bratislave už niekoľko rokov.
V záhrade Miestneho úradu Dúbravka na Žatevnej ulici pribudlo päť úľov. Tie sú súčasťou nového projektu mestskej časti.
„Cieľom projektu Dúbravské včielky je dostať do povedomia verejnosti informácie o úlohe včiel v ekosystéme, možnostiach chovu a vytvoriť im vhodné podmienky na život v mestskom prostredí,“ priblížila vedúca Oddelenia životného prostredia v Dúbravke Mária Smiešková.
Vhodná plocha
Vhodnú plochu vybrala mestská časť v spolupráci s CEEV Živica a pridali sa tak do programu Mestské včely, ktorý funguje v hlavnom meste už niekoľko rokov.
„Včelám sa darí všade tam, kde majú dostatok potravy počas celej sezóny. V mestách sú to najmä vhodne kosené verejné priestranstvá, záhony alebo nektarodajné stromy, či už v záhradách, alebo v stromoradiach,“ priblížila hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.
Mestská časť v blízkosti úľov osadí aj informačnú tabulu s potrebnými kontaktmi, informáciami o včelách a projekte, ale aj bezpečnosti.
Pohotovostný balíček
Na vrátnici miestneho úradu na Žatevnej preventívne uskladnila aj pohotovostný balíček pre prípad alergickej reakcie po uštipnutí včelou.
„V blízkosti včiel je potrebné sa vhodne správať, nerobiť žiadne prudké pohyby, krik, nepoužívať výrazné voňavky. Pre včelu je každé bodnutie človeka smrteľné, útočí len vtedy, keď je ohrozená jej rodina alebo keď je sama v ohrození života,“ vysvetlila Marcinátová.
„Včely ďalej od úľa ľudí nenapádajú,“ povedal Tomáš Blaškovič, ktorý pracuje ako odborník na včelstvá pre organizáciu Živica.
„Ak aj niekto nevie, či má na uštipnutie alergiu, tak je lepšie to zistiť v meste, kde sú blízko lekárne,“ doplnil včelár, ktorý hovorí že do Dúbravky priniesol silné produkčné rodiny. Vlastný med by tak mestská časť mohla mať už tento rok.