VIDEO+FOTO: Obrovský protest Za slušné Slovensko: Napätá atmosféra a tisícky skandujúcich Bratislavčanov

Protest Za slušné Slovensko
Foto: BratislavaDeň

V piatok 16.11. sa v uliciach Bratislavy konal ďalší z protestov Za slušné Slovensko. Podľa odhadov sa na ňom zúčastnilo približne 20-tisíc ľudí.

Organizátorov protestu údajne vypočúvala NAKA

Pred niekoľkými dňami vyšla najavo šokujúca informácia – organizátorov protestu Za slušné Slovensko Juraja Šeligu a Karolínu Farskú údajne vypočúvala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a žiadala od nich výpisy z účtov. Dôvodom malo byť trestné oznámenie, ktoré na organizátorov podal anonym. Anonym v trestnom oznámení uviedol, že sa organizátori pokúšali o štátny prevrat a financovaní mali byť zo zahraničia. Informácia o vypočúvaní sa objavila krátko po rozhovore expremiéra Róberta Fica pre český týždenník Echo24.

Vzniknutá situácia neostala bez odozvy verejnosti a spustila veľkú diskusiu, pričom sa Róbert Fico začal navážať do novinárov. Juraj Šeliga a Karolína Farská sa preto opäť rozhodli usporiadať ďalší z protestov Za slušné Slovensko. Okrem Bratislavy sa konali demoštrácie aj v ďalších slovenských mestách (Banská Bystrica, Košice, Prievidza, Žiar nad Hronom, Žilina, Kežmarok, Levice) a i v zahraničí (Londýn, Manchester a Newcastle).

V uliciach bolo 20-tisíc ľudí

Námestie SNP praskalo vo švíkoch. Odhady počtu účastníkov protestu sa líšia, no niektorí tipujú, že svoj názor prišlo vyjadriť až 20-tisíc ľudí. Protest sa začal o 17.00 hod. a skončil približne o 19.00 hod. Ľudia držali transparenty ako „Stop Smeru a mafii“„Som tu zadarmo“„Stop Fico“  alebo „Vyšetriť vraždu a fondy“. Taktiež veľa ľudí skandovalo „Hanba“„Odstúpiť“  alebo „Som tu zadarmo“. Svoj názor prišli vyjadriť mladé rodiny s deťmi, študenti, ale i dôchodcovia.

V znení novembra 1989

Protest sa konal deň pred 17. novembrom, teda dňom, kedy si budú Slováci pripomínať 29. výročie udalostí Nežnej revolúcie z novembra 1989. Na zhromaždení vystúpili osobnosti prepojené s novembrom 1989 – Zuzana Mistríková, Filip Vagač, Fedor Gál, Martin Bútora alebo Peter Zajac. Príhovor mal i maďarský aktivista Miklós Haraszti, ktorý spolupracoval s Chartou 77.

Fotografie a video z protestu Za slušné Slovensko

Pozrite si niekoľko fotografií a video z piatkovej demonštrácie z námestia SNP. Na videu je zachytený príhovor herca Richarda Stanke a pieseň speváčky Zuzany Mikulcovej.

Protest Za slušné Slovensko
Foto: BratislavaDeň
Protest Za slušné Slovensko
Foto: BratislavaDeň
Protest Za slušné Slovensko
Foto: BratislavaDeň
Protest Za slušné Slovensko
Foto: BratislavaDeň
Protest Za slušné Slovensko
Foto: BratislavaDeň

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk