VIDEO+FOTO: Raj dílerov a strašiak Bratislavy: V Pentagone vo Vrakuni nechce bývať skoro žiadny Bratislavčan

Pentagon vo Vrakuni
Foto: BratislavaDeň

Slávne neslávnu budovu Pentagon pozná azda každý Bratislavčan. Je známy kvôli drogám a problémovým skupinám ľudí. Obyvateľov Vrakune straší podnes a bývať by v ňom chcel len málokto.

Stojí už takmer 50 rokov

Bytový dom na Stavbárskej ulici v mestskej štvrti Vrakuňa sa začal stavať v rokoch 1970-1972. Je charakteristický tým, že je postavený do otvoreného poloblúka. Dokopy tvorí Pentagon päť budov, uprostred ktorých sa nachádza malý park. Názov budovy je inšpirovaný názvom budovy Pentagon, ktorá sa nachádza v americkom štáte Virginia a je postavená do tvaru päťuholníka. Prvé roky slúžil ako ubytovňa pre robotníkov. Neskôr, keď sa dostavali okolité sídliská, sa jeho byty začali využívať ako sociálne byty. Kým v 70. rokoch vyvolala stavba senzáciu, v súčasnosti je to presný opak. Adrese Stavbárska 34-42 sa obyvatelia Bratislavy vyhýbajú.

Pentagon vo Vrakuni
Bytový dom na Stavbárskej ulici je známy pod prezývkou Pentagon. Foto: BratislavaDeň
Pentagon vo Vrakuni
Nápis uprostred nádvoria bytového domu. Foto: BratislavaDeň
Pentagon vo Vrakuni
Pentagon vo Vrakuni. Foto: BratislavaDeň

Vzhľad Pentagonu sa za posledné roky zlepšil

Ošarpanému Pentagonu začiatkom roka začalo svitať na lepšie časy. Úver zo Štátneho fondu mal zabezpečiť zmodernizovanie budovy – výmenu výťahov, rozvodov, elektroinštalácie a zateplenie. Podľa vtedajších vizualizácií mala byť nová tvár bytového domu ladená do bielej, sivej a zelenej farby. Boli sme sa pozrieť, ako aktuálne vyzerá.

Od robotníkov pracujúcich na stavbe sme sa dozvedeli, že rekonštrukcia začala pred 2,5 mesiacmi. Presný dátum ukončenia rekonštrukcie zatiaľ nie je známy.

Pentagon vo Vrakuni
Na Pentagone prebieha od leta rekonštrukcia. Foto: BratislavaDeň
Pentagon Vrakuňa
Na Pentagone prebieha od leta rekonštrukcia. Foto: BratislavaDeň

Pozrite si, ako vyzerajú vnútorné priestory Pentagonu:

Stále je to drogový raj

Napriek tomu, že sa vzhľad Pentagonu zlepšil a okolie je o niečo čistejšie, stále je považovaný za drogový raj. Kolujú o ňom rôzne historky, no všetky znejú takmer rovnako: je to miesto, na ktorom sa zdržiavajú drogovo závislí ľudia, prostitútky a drog je tam údajne toľko, že sa začali konzumovať namiesto jedla. Okolo bratislavského bytového domu sa niektorí boja chodiť aj cez deň a bývať by tam chcel málokto.

Pentagon vo Vrakuni
Okolo Pentagonu sa bojí chodiť veľa ľudí aj cez deň. Foto: BratislavaDeň

Pri obhliadke budovy sme stretli i obyvateľa Pentagonu, ktorý nám ochotne odpovedal na niekoľko otázok. Pýtali sme sa ho, ako dlho obýva bytový dom a ako sa mu tu býva. „Bývam tu už 3 roky. Je to v pohode, ale viete, stále je to drogový raj,“  vysvetľoval. Dodal, že sa tu za tie roky nič nezmenilo.

Pentagon vo Vrakuni
Nálepky drogového raja a prostitútok sa Pentagon stále nezbavil. Foto: BratislavaDeň
Pentagon vo Vrakuni
Pred budovou bolo veľa neporiadku a roztrhaného oblečenia. Foto: BratislavaDeň

Čo si myslia o Pentagone Bratislavčania?

Opýtali sme sa na názor niekoľkých Bratislavčanov:

„V Podujaských Biskupiciach blízko Pentagonu som bývala až do 23 rokov a denne som okolo neho dochádzala do školy. Vždy som tam videla motať sa čudákov. Kolujú o ňom historky, že tam žijú prostitútky a drogovo závislí. Potom je jasné, že človek sa tade bojí chodiť, je jedno, či je deň alebo noc.“  Natália, 25 rokov.

„Určite by som tam bývať nechcel.“  Milan, 28 rokov.

„Samý feťák. Zbúrať!“  Nina, 24 rokov.

Bývajú tam problémové skupiny ľudí. Problém nie je zvonka, ale zvnútra. Veľmi veľa bytov na jednom poschodí, snažia sa to riešiť roky, avšak nič tomu nepomohlo.“  Lýdia, 52 rokov.

Bývať tam? Ani za nič.“  Roman, 27 rokov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk